مقالات

چرا طلا ارزشمند است؟

چرا طلا ارزشمند است_گلدگارنت

طلا، فلزی دوست‌داشتنی و محبوب که در طول هزاران سال همواره انتخاب اول بشریت بوده است. حال با توجه به این میزان از محبوبیت، اکنون این سؤال مطرح می‌شود که چرا طلا ارزشمند است؟

انسان‌ها در طول تاریخ، از قدرتمندان و پادشاهان گرفته تا انسان‌های معمولی همواره به طلا علاقمند بوده‌اند. بسیاری از جنگ‌ها و فتوحاتی که در طی سالیان دراز در کره‌زمین رخ داده‌؛ برای دست‌یابی به طلا بوده است.

اما واقعا چرا طلا ارزشمند است؟ چرا تمام مردم جهان سعی می‌کنند روز به روز طلای بیشتر ذخیره کنند؟ آیا روزی خواهد رسید که طلا ارزش و محبوبیت خود را از دست بدهد؟ در ادامه به پاسخ این سؤال‌ها خواهیم پرداخت.

طلا، فلزی گران‌قیمت

اگر تاریخ را بررسی کنید هیچ اطلاعاتی درباره اینکه چرا طلا ارزشمند است پیدا نمی‌کنید. فقط می‌دانیم در زمان‌های دور، یک نفر بعد از حفر زمین، چشمش به عنصری طلایی رنگ و زیبا افتاد.

آن را از سنگ‌ها و آبرفت‌ها جدا کرد و نام طلا را بر آن قرار داد. از آن زمان تا به امروز این عنصر زیبارنگ نزد همگان محبوب و دوست‌داشتنی شده‌است.

تحلیل‌گران تاریخ و سیاست، تحلیل‌های متفاوتی را برای ارزشمند بودن طلا بیان می‌کنند. آنها می‌گویند از زمانی که بشر فلز طلا را کشف کرد. به علت رنگ جذاب و زیبای این عنصر، عاشق آن شد. طلا رنگ گرم و دلنشینی دارد که ذات بشر به سمت آن جذب می‌شود.

از طرفی بعد از گذشت زمان‌های طولانی انسان‌ها متوجه شدند که هیچ آسیبی به این فلز وارد نمی‌شود و همواره سالم باقی می‌ماند. از سوی دیگر به خاطر کمیاب بودن و سختی فراوان برای به دست آوردن آن، عنصر ارزشمندی تلقی گردید.

بنابراین روز به روز به محبوبیت این عنصر اضافه شد و میزان ارزش آن افزایش یافت. تا جایی‌که هر حکومتی که طلاهای بیشتری در خزانه‌اش داشت از قدرت بیشتری برخوردار بود.

به مرور زمان از طلا برای ضرب سکه و پول رایج کشورها استفاده می‌کردند و سکه‌های سنگین‌تر، از ارزش بیشتری برخوردار بودند. میزان علاقه بشر به طلا آنقدر زیاد بود، که تصمیم گرفتن از طلا به عنوان وسیله زینتی استفاده کنند تا همیشه همراه‌شان باشد. از این‌رو وسایل زینتی فراوانی از جمله گردن‌بند، دستبند، گوشواره طلا و… ساختند.

در نتیجه روز به روز به ارزش طلا اضافه شد و تبدیل به فلزی گران‌قیمت و مهم گشت. اما به چه علت دیگر فلزها نتوانستند همچون طلا محبوب باشند؟ در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

سرمایه‌گداری با خرید طلا_گلدگارنت

سرمایه‌گذاری با خرید طلا_گلدگارنت

چرا طلا برتر از فلزات دیگر است؟

چرا با اینکه طلا اینقدر کمیاب است و راه‌های به دست‌آوردن آن تا این میزان دشوار است، هیچ فلز دیگری نتوانست جایگزین آن شود؟ یا حتی نتوانست پا به پای طلا محبوب و دوست داشتنی شود؟

لازم است بدانید که فلز طلا اکسید نمی‌شود. یعنی هرچقدر این عنصر در معرض هوا، آب و مواد شیمیایی گوناگون قرار گیرد. تحت هیچ شرایطی زنگ نمی‌زند. از این رو همواره سالم می‌ماند و تغییر رنگ و شکل نمی‌دهد.

شما هیچ عنصر دیگری نمی‌توانید پیدا کنید که این ویژگی‌های طلا را داشته باشد. فلزهای دیگر همچون مس، آهن، نقره و… بعد از گذشت مدت زمانی تغییر رنگ می‌دهند و به پرداخت نیاز پیدا می‌کنند.

اما در این میان فلزهایی همچون پلاتین و پالادیوم هستند. این فلزها نیز همچون طلا با گذشت سال‌ها و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی تغییر شکل نمی‌دهند و بسیار مقاوم هستند. اما سؤال اینجاست که چرا همچون طلا محبوب نشده‌اند و طالب ندارند؟

پاسخ ظاهر و رنگ‌ آن‌هاست. فلزهایی همچون پلاتین و پالادیوم و نمونه‌های مشابه آن‌ها، به علت آنکه رنگ زرد و گرم و درخشان طلا را ندارند. همچون این عنصر در نزد مردم محبوب نشده‌اند.

روانشناسان معتقدند رنگ زرد و طلایی فلز طلا بر روی مغز انسان تأثیر مثبت می‌گذارد. این عنصر به علت جذابیت بصری فراوان از نظر روانی عملکرد مثبت بر انسان دارد. تا جایی که گفته می‌شود این عنصر در بهبود عملکرد مغز و از بین بردن بیماری‌ها بسیار مفید است.

خرید مطمئن از سایت گلدگارنت

خرید مطمئن از سایت گلدگارنت

آیا طلا تمام می‌شود؟

حال با توجه به این میزان از محبوبیت و ارزشی که طلا دارد. آیا ممکن است روزی برسد که که دیگر نتوان فلز طلا را استخراج کرد؟

شاید تصور تمام مردم این باشد که طلا یک فلز بی‌پایان است و معدن کاران هر میزان طلا که استخراج کنند پایانی ندارد. اما این یک باور کاملا اشتباه است.

تحلیلگران اقتصادی پیش بینی کرده‌اند که تا سال‌های آینده دیگر طلایی برای استخراج باقی نمی‌ماند. با این سرعت بالا در استخراج طلا، تمام معادن خالی از طلا خواهند شد و دیگر میزان طلا افزایش نخواهد یافت.

در نتیجه بشریت چاره‌ای ندارد جز اینکه فقط از طلاهای موجود استفاده کند. با این وصف ارزش طلا روز به روز افزایش خواهد یافت و گران‌تر خواهد شد.

این موضوع کاملا طبیعی است، وقتی که تقاضا برای محصولی زیاد باشد و عرضه آن اندک، حتما قیمت آن محصول با افزایش چشمگیری مواجه خواهد شد.

پس اگر به حیطه سرمایه‌گذاری طلا می‌اندیشید. بدانید که فکرتان درست است و در راه خوبی سرمایه‌گذاری می‌کنید. قطعا در سال‌های آینده با رشد چشمگیر طلا مواجه خواهید شد. برای سرمایه‌گذاری، می‌توانید هم به خرید سکه و هم خرید زیورآلات فکر کنید.

در این میان خوب است بدانید که تا چند سال گذشته بیش از نیمی از طلای دنیا از قاره آفریقا استخراج می‌شد. اما در حال حاضر چند سالی است که امریکا رتبه اول استخراج طلا را به خود اختصاص داده‌است.

همچنین از بین تمام کشورهای جهان، مردم هند بیشترین میزان طلا را نگهداری می‌کنند. هندی‌ها در زمینه خرید طلا و نگهداری از آن رتبه نخست جهان را به خود اختصاص داده‌اند.

کلام آخر

طلا از دیرباز از محبوب‌ترین فلزهای موجود بوده است. با توجه به ظاهر زیبا و دوام بالا در برابر تمام آسیب‌ها همواره متقاضیان زیادی داشته است. همین عامل باعث شده که این عنصر در بین تمام مردم جهان محبوب باشد. در نتیجه به علت خواهان زیاد، ارزشمند نیز شده است.

ارزش این عنصر دوست‌داشتنی روز به روز در حال افزایش است، و تبدیل به یکی از راه‌های سرمایه‌گذاری مطلوب شده است.

اگر به سرمایه‌گذاری در زمینه طلا می‌اندیشید، راه درستی را انتخاب کرده‌اید. شما برای خرید جواهرات و سکه طلا از راه‌های گوناگونی می‌توانید اقدام کنید. هم از طریق سایت‌های معتبر و خرید اینترنتی و هم از طریق فروشگاههای سراسر کشور که مجوز کسب دارند.

حال با توجه به دانستن پاسخ این سؤال که چرا طلا ارزشمند است؟ شما می‌توانید طلا را خریداری نموده و برای سال‌های طولانی نگهداری کنید. در این میان اگر نگران سیاه شدن زیورآلات طلا هستید. مقاله آیا طلا سیاه میشود؟ را بخوانید.

همچنین سایت گلد گارنت، یکی از معتبرترین و با تجربه‌ترین سایت‌های موجود در زمینه فروش طلا است. با خرید از این سایت  می‌توانید به روزترین زیورآلات را با مناسب‌ترین قیمت خریداری کنید و یک سرمایه‌گذاری مطمئن را تجربه کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *