مقالات

چرا طلا زنگ نمی‌زند؟

چرا طلا زنگ نمی‌زند؟  همه ما از والدین و اطرافیان‌مان آموخته‌ایم که طلا یک فلز گران‌قیمت و ارزشمند است. این تفکر نسل به نسل منتقل شده و در فکر و جان ما رخنه کرده‌است. آیا حقیقتا این تفکر درست است؟ چه عواملی باعث شده‌اند که طلا به یک کالای لوکس و مهم تبدیل شود؟

علت‌های گوناگونی را برای ارزشمندی طلا می‌توان بیان کرد. از جمله رنگ زیبا و درخشان که در هیچ فلز دیگری یافت نمی‌شود. کمیاب بودن و خاصیت شکل‌پذیری آسان از جمله عوامل دیگری هستند که در ارزشمندی طلا نقش مهمی دارند.

یکی از مهم‌ترین دلایلی که طلا را گران‌بها کرده است. تا حدی که میزان سرمایه و قدرت مالی یک کشور به طلاهای موجود در خزانه آن است. تغییر نکردن شکل و رنگ آن است. در حقیقت طلا اکسیداسیون نمی‌شود و همچون فلزهای دیگر با قرار گرفتن در معرض اکسیژن، موادشیمیایی و اسیدی مختلف تغییر رنگ نمی‌دهد. حال سؤال این است که چرا طلا زنگ نمی‌زند؟

چرا طلا زنگ نمی‌زند؟_گلدگارنت

چرا طلا زنگ نمی‌زند؟_گلدگارنت

زنگ‌زدگی یعنی چی؟

هنگامی که فلزها با قرار گرفتن در مجاورت اکسیژن و مواد شیمیایی و خوراکی تغییر رنگ می‌دهند. به این عمل زنگ زدگی یا اکسیداسیون می‌گویند. شما اگر به فلزی همچون آهن دقت کرده باشید، متوجه می‌شوید بعد از مدتی که در معرض هوا قرار گرفت و یا بر اثر برخورد آب و باران تغییر رنگ می‌دهد.

معمولا به رنگ قهوه‌ای روشن تغییر می‌کند و پوسته پوسته می‌شود که به اصطلاح می‌گویند آهن زنگ زده است. همچنین اگر به نقره دقت کرده باشید پس از مدتی شاهد تغییر رنگ و سیاه شدن آن می‌شوید. فلز مس نیز با اکسیژن و مواد مختلف اکسید می‌شود و به رنگ سفید درمی‌آید.

فلزهای دیگر نیز به همین ترتیب در برابر اکسیژن، آب و مواد دیگر واکنش نشان می‌دهند و به رنگ‌های قهوه‌ای و یا سبز درمی‌آیند. همین اکسید شدن فلزات از ارزش آن‌ها در مقابل طلا می‌کاهد.

اگرچه برای هر کدام از فلزات روش‌هایی وجود دارد تا بتوان از اکسید شدن آن‌ها جلوگیری کرد؛ و یا با پرداخت کردن دوباره به حالت اول بازگرداند. با این وجود باز هم ارزش هیچ کدام از آن‌ها به طلا نمی‌رسد.

ارزش طلا در برابر دیگر فلزات

ارزش طلا در برابر دیگر فلزات

تفاوت طلا با دیگر فلزات

در این میان فلز طلا خاصیتی منحصر به فرد در مقابل باقی فلزات دارد. این عنصر با هیچ ماده شیمیایی، اسیدی، خوراکی، آب و اکسیژن واکنش نشان نمی‌دهد و زنگ نمی‌زند.

تنها محلولی که می‌تواند با طلا واکنش نشان دهد و آن را در خود حل کند، تیزاب سلطانی است. در غیر این‌صورت طلا در برابر تمام مواد دیگر مقاوم است.

در عین حال طلا با وجود مقاومت بالایی که در برابر واکنش با مواد دارد؛ خاصیت شکل‌پذیری بسیاری دارد و می‌توانید آن را به هر شکلی که می‌خواهید درآورید.

همچنین واکنش نشان ندادن طلا در برابر عوامل گوناگون موجود در محیط، باعث شده است که از طلا علاوه بر استفاده‌های زینتی و تجاری، در زمینه‌های علمی و پژوهشی نیز استفاده می‌گردد. در حال حاضر از طلا در تجهیزات پزشکی و دندان‌پزشکی، وسایل فضانوردان و… استفاده می‌گردد.

تمام ویژگی‌های یاد شده طلا را تبدیل به یک کالای لوکس و فاخر کرده است که نمادی از تجمل‌گرایی و اشرافیت می‌باشد.

علت تغییر رنگ جواهرات طلا

حال سؤالی که مطرح می‌شود این است که چرا با وجود اکسید نشدن طلا و ثابت ماندن رنگ آن در هر شرایطی؛ باز هم زیورآلات بعد از مدتی استفاده سیاه و کدر می‌شوند؟

تمام زیورآلات طلا بعد از مدتی استفاده کمی تیره‌رنگ و کدر می‌شوند. اگرچه که این میزان از سیاهی بسیار اندک است و اصلا قابل مقایسه با تیرگی بدلیجات و نقره و … نیست. برای دانستن علت این سیاهی لازم است که مواردی را بدانید.

در تمام کشورهای دنیا برای ساخت انواع زیورآلات طلا اعم از: انگشتر، گوشواره طلا، گردن‌بند و… از طلای خالص استفاده نمی‌شود. برای ساخت انواع جواهرات، طلا را با فلزات دیگری چون مس، نقره، نیکل، پالادیوم و… ترکیب می‌کنند.

هر چقدر میزان دیگر فلزات ترکیب شده بیشتر باشد عیار طلا کمتر می‌شود. در حقیقت عیار طلایی که می‌خرید نشان‌دهنده طلای خالصی است که در آن به کار رفته. به عنوان نمونه طلای 18 عیار، دارای 75 درصد طلای خالص است و باقی آن فلزات دیگر است.

هر چقدر عیار طلا بیشتر باشد، هزینه بیشتری برای خرید آن باید پرداخت کنید. با توجه به این موارد علت سیاهی زیورآلات فلزات دیگری هستند که در طلا به کار رفته‌اند.

در این میان اگر دقت کرده باشید، متوجه می‌شوید که سکه‌های طلا، شمش و مواردی از این دست هرگز سیاه نمی‌شوند زیرا طلای خالص هستند.

اکنون که علت تیره شدن جواهرات خود را متوجه شدید؛ باید بدانید که روش‌های مختلفی وجود دارد که با رعایت کردن آن‌ها می‌توانید از سیاهی زیورآلات خود جلوگیری کنید.

هنگام استفاده از النگو طلا، انگشتر و… مراقب باشید که با سطوح مختلف برخورد شدید نداشته باشند. هنگام استفاده از موادشوینده، اسیدی و محلول‌های شیمیایی حتما از دستکش استفاده کنید و یا طلای مورد نظر را از دست و گردن خود خارج کنید.

از برخورد زیاد آب با جواهرات جلوگیری نمایید. هنگام شستن دست‌ها، حمام کردن از زیورآلات استفاده نکنید. باید بدانید که کلر موجود در آب استخر، دشمن طلای شماست. پس هنگام استخر رفتن جواهرات را در خانه بگذارید.

برای آنکه اطلاعات بیشتری برای جلوگیری از سیاه شدن طلا به دست آورید؛ لطفا به مقاله آیا طلا سیاه می‌شود؟ مراجعه کنید.

طلا زنگ نمی‌زند_گلدگارنت

ارزش طلا در برابر دیگر فلزات

سخن پایانی

عوامل گوناگونی دست به دست هم داده‌اند تا طلا را تبدیل به یک فلز ارزشمند و گران‌قیمت کنند. از جمله این موارد می‌توان به ویژگی اکسید نشدن طلا اشاره کرد.

زنگ نزدن و اکسید نشدن طلا یک ویژگی خاص و منحصربه‌فرد است که عنصر طلا را از دیگر فلزات متمایز می‌کند. ویژگی که در دیگر فلزات یافت نمی‌شود.

اکنون که پاسخ سؤال چرا طلا زنگ نمی‌زند؟ را به درستی دریافت کردید و به ارزش فراوان طلا در برابر دیگر فلزات پی‌بردید. وقت آن است که برای خرید طلا بیش از پیش اهمیت قایل شوید؛ تا هم از زیبایی آن بهره‌مند شوید و هم پول‌تان را در بهترین راه سرمایه‌گذاری نمایید.

برای خرید انواع جواهرات اصلا نگران نباشید. سایت گلدگارنت با ارائه انواع زیورآلات در کنار شماست تا خریدی دلچسب و دلنشین را تجربه کنید. فقط کافیه به سایت گلد گارنت مراجعه کنید و بعد از انتخاب نمونه مورد نظر برای ثبت سفارش اقدام نمایید.

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *