مقالات

تفاوت برلیان و الماس چیست؟

تفاوت برلیان و الماس چیست؟

یکی از اشتباهات رایج که در بین اغلب مردم وجود دارد این است که دو واژه برلیان و الماس را به جای یکدیگر به کار می برند؛ اما این دو واژه با یکدیگر تفاوت هایی دارند.

ما در گالری طلا و جواهری گارنت هنگام مراجعه مشتریان در این باره به آن ها توضیح می دهیم. در این مطلب هم تصمیم گرفتیم که در مورد تفاوت برلیان و الماس صحبت کنیم. با گارنت همراه باشید.
در واقع الماس بعد از استخراج از معادن، جهت تراش خوردن به اشکال گوناگون آن را به کشورهایی مختلف نظیر بلژیک می فرستند.

این الماس ها پس از تراش خوردن در اشکال مختلف نام های خاصی مانند تراش برلیان، مارکیز، پرنس و باگت روی آن ها گذاشته می شود. در واقع نام الماس به نوع تراش آن بستگی دارد. به زبانی ساده تر می توان گفت برلیان نوعی تراش از سنگ الماس می باشد.

لازم به ذکر است که الماس یک کلمه ی یونانی از کلمه آداماس می باشد که به معنی تسخیر ناپذیر است. الماس نوعی سنگ است که همه افراد کما بیش با آن آشنایی دارند. این نوع سنگ دارای بیشترین درجه سختی در بین سنگ های دیگر بوده و نوع شفاف و بی رنگ آن، از معروف ترین و پرطرفدارترین این نوع سنگ می باشد که گران بها تر و کمیاب تر از سایر رنگ ها می باشد.

در واقع نوع تراش برلیان که روی سنگ الماس به کار گرفته می شود باعث شده که بسیاری از مردم سنگ الماس را به نام برلیان بشناسند. اما باید بدانیم که هر سنگی را می توان به اشکال مختلف تراش داد؛ بنابراین نباید بر اساس نوع تراش نام آن را نیز تغییر داد.

 

الماس چیست؟

شاید برایتان جالب باشد که بدانید الماس در بین ماده های طبیعی جهان از سخت ترین ماده ها به شمار می رود. علت سختی الماس، به دلیل دارا بودن کربن دی اکسید است. این نوع سنگ بیشتر در درجات مختلف زرد و قهوه ای موجود است؛ اما نوع بی رنگ این سنگ ها بسیار کمیاب است. البته الماس در رنگ های زرد، قرمز، سبز، آبی و صورتی هم موجود است اما این رنگ ها بسیار کمیاب هستند و قیمت آن ها نیز بسیار زیاد است. بلورهای الماس در عمق بسیار زیادی از سطح زمین و در اثر فشار زیاد لایه های زمین شکل می گیرند. در واقع سنگ الماس در حرارتی معادل ۱۳۰۰ درجه سانتی گراد تشکیل می شود و فرآیند شکل گیری این سنگ ممکن است هزاران سال طول بکشد.

 

بزرگترین تولید کننده الماس جهان

معادن بسیار زیادی در جهان وجود دارد که می توان از آن ها الماس استخراج کرد. سیبری، هندوستان در قاره آسیا، کشورهای آفریقای جنوبی، نامیبیا در قاره آفریقا از جمله بزرگترین تولیدکنندگان الماس در جهان هستند. البته در سال های اخیر در کشور آلاسکا هم معادن بسیار زیاد الماس کشف شده است.

تفاوت برلیان و الماس چیست؟

تفاوت برلیان و الماس چیست؟

تفاوت برلیان و الماس

اغلب افراد فکر می کنند که برلیان نوعی سنگ است. در حالی که در واقع برلیان نوع خاصی از تراش سنگ الماس است. به این گونه تراش، فرزند تراشی گفته می شود که به تراش سوییسی نیز معروف است. تراش دادن الماس بسیار کار سختی است و نیازمند داشتن مهارت کافی در این زمینه است.

سنگ تراشان بسیار ماهر در سراسر جهان بر سر تراش دادن الماس با زوایای خاص بر سر رقابت هستند. در سراسر جهان الماس هایی با تراش های برلیان وجود دارد که قیمت بسیار بالایی دارند و حتی برخی از آن ها در موزه نگهداری می شوند.

 

تراش های الماس

همان طور که گفتیم برلیان در واقع یک نوع از تراش الماس است و تفاوت برلیان و الماس در واقع همین مورد است؛ اما برلیان تنها تراش الماس نیست و تراش های دیگری هم دارد که نام برخی از آن ها عبارتند از: تراش 8 صفحه ای، تراش رز، تراش پله ای، تراش زمرد گونه، تراش کابوش.

 

خرید زیورآلات مزین به الماس با برش برلیان

در این مقاله در مورد تفاوت برلیان و الماس صحبت کردیم. با توجه به اینکه الماس یک سنگ بسیار گران قیمت است؛ زیور آلات مزین به الماس هم از قیمت بالایی برخوردار هستند که باید از طلافروشی های معتبر خریداری کنید. ما در گالری طلا و جواهری گارنت انواع انگشتر، دستبند و سرویس مزین به الماس با تراش برلیان را با کیفیت بسیار بالا برای شما عزیزان موجود کرده ایم. تمام این کارها به همراه شناسنامه و فاکتور به مشتری ارائه داده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *