مقالات

چگونه انگشتر طلا را براق کنیم؟

براق کردن انگشتر طلا

یکی از سؤال‌هایی که ممکن است ذهن خیلی از خانم‌ها را به خود مشغول کند این است که: چگونه انگشتر طلا را براق کنیم؟  طلا و جواهرات همواره نزد خانم‌ها محبوب بوده‌ و همیشه بانوان در تلاش هستند که از این اموال گران‌بها و ارزشمند به خوبی نگهداری کنند. یکی از نکات مهم در نگهداری طلا، براق کردن آن است. همانگونه که می‌دانید تمام انواع طلاها از انگشتر گرفته تا گردنبد و گوشواره و غیره پس از مدتی استفاده و گذشت سال‌ها، براقی و جلوه روزهای اول خود را از دست می‌دهند. در این بین انگشترها به دلیل آنکه همواره در معرض آب، مواد شوینده و انواع مواد خوراکی و غیره هستند بیشتر در معرض تغییر رنگ و کدر شدن قرار می‌گیرند.

از این رو درباره نحوه نگهداری از انگشتر بیشتر از طلاهای دیگر باید بدانید. اگر از طلاهای خود بالاخص انگشتر، خیلی کم استفاده می‌کنید. اصلا اجازه نمی‌دهید در معرض آب یا مواد شست وشو همچون مایع دستشویی و… قرار گیرند. باز هم بعد از گذشت مدت‌ها به خاطر قرار گرفتن در معرض هوا و گرد و غبار سیاه شده و همچون روز اول نیستند. بنابراین ناگزیر هستید تا روش‌های صحیح و اصولی براق کردن انگشتر را بدانید تا هم جواهراتی تمیز و درخشان داشته باشید و هم ناخواسته به آن‌ها آسیب نزنید. اگر هم زمانی قصد فروش تعدادی از طلاهای خود را داشته باشید باید این نکته را مد نظر قرار دهید که طلای براق و جلا داده شده از ارزش بیشتری هنگام فروش برخوردار است. در نتیجه دانستن روش‌های براق کردن انگشتر طلا و دیگر جواهرات از ضروریات به حساب می‌آید.

انگشتر درخشان و براق

انگشتر درخشان و براق

 

 براق کردن انگشتر طلا با روش‌های اصولی و درست

در زمینه براق کردن انگشتر طلا روش‌های مختلف و گوناگونی وجود دارد که دانستن تمام آن‌ها می‌تواند برای شما مفید باشد. می‌توانید هرکدام از روش‌ها که برایتان ساده‌تر بود را انتخاب نموده و همان را بر روی انگشتر خود اجرا نمایید. اما قبل از آنکه شروع به براق کردن انگشتر نمایید، بدانید که در سال بیشتر از دوبار این کار را انجام ندهید تا به بافت طلا آسیب وارد نکنید.

مقداری مایع ظرفشویی، نوشابه گازدار و آب را داخل ظرف مخلوط نمایید سپس انگشتر را به مدت چند دقیقه درون محلول قرار دهید تا خیس بخورد. یک مسواک نرم را به آهستگی روی تمام قسمت‌های انگشتر بکشید. دقت کنید که تمام سطح انگشتر با مسواک برس شود. این کار را به آرامی انجام دهید تا به انگشتر آسیب وارد نکنید. حال باید انگشتر را داخل آب گرم قرار دهید و به آرامی ماساژ دهید تا تمام محلول از آن خارج شود. در مرحله آخر با استفاده از یک پارچه نرم انگشتر را خشک کنید. همچنین اگر پارچه نرم نداشتید می‌توانید از سشوار استفاده کنید و یا انگشتر را در معرض هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود.

برای براق کردن انگشتر طلا به جای محلول مایع ظرفشویی و نوشابه، می‌توانید از خمیردندان هم استفاده کنید و تمام مراحل ذکر شده را قدم به قدم انجام دهید. همچنین می‌توانید از محلول آبلیمو و آب استفاده نمایید. آبلیمو به خاطر خاصیت اسیدی که دارد تمام آلودگی‌ها و سیاهی‌ها را از سطح انگشتر پاک می‌نماید. محلول آب و آمونیاک هم از جمله روش‌های درست و اصولی است. برای تهیه آمونیاک می‌توانید به فروشگاه‌های لوازم بهداشتی مراجعه کنید. استفاده از این روش مستلزم دانستن یک نکته بسیار مهم است. دقت کنید پس از آن‌که انگشتر را داخل محلول آمونیاک قرار دادید بلافاصله بعد از یک دقیقه باید آن را خارج کنید تا بافت طلا آسیب نبیند. استفاده از الکل هم که ساده‌ترین روش در براق کردن انگشتر است. طلا را به مدت دو الی سه ساعت داخل الکل قرار داده، سپس به خوبی بشویید و خشک کنید.

براق کردن انگشتر طلا

براق کردن انگشتر طلا

نتیجه‌گیری

اکنون که با روش‌های درست و اصولی سفید و براق کردن طلا آشنا شدید. دانستن یک نکته بسیار مهم است که این روش‌ها فقط برای انگشترهای ساده و بدون نگین هستند. استفاده از این روش‌ها برای انگشترهای نگین‌دار ممکن است به نگین انگشتر آسیب وارد کنند و یا باعث شل شدن چسب نگین و جدا شدن آن شوند. برای براق کردن انگشترهای نگین دار فقط از محلول آب و صابون بچه یا مایع ظرفشویی استفاده کنید سپس یک حوله نرم را آغشته به محلول نموده و روی تمام قسمت‌های انگشتر بکشید.

اگر هم نمی‌توانید هیچ یک از این روش‌ها را امتحان کنید. براق کردن انگشتر خود را به یک فرد متخصص و حرفه‌ای بسپارید. فقط کافیه به یکی از مراکز تخصصی تعمیرات طلا مراجعه کنید و کار براق کردن انگشتر خود را به آنان بسپارید.

تمام روش‌های ذکر شده به شما کمک می‌کنند تا از داشتن انگشترهای براق و سفید بهره‌مند شوید و دیگر این سؤال که چگونه انگشتر طلا را براق کنیم؟ به عنوان یک دغدغه در ذهن‌تان باقی نمی‌ماند. همچنین دیگر نگران نیستید که با استفاده مکرر از انگشتر ممکن است از زیبایی آن کاسته شود و با خیال راحت از انگشترهای خود استفاده می‌کنید. پس از استفاده از روش‌های مذکور تجربه‌های خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *