مقالات

چگونه طلا را تشخیص دهیم؟

روش تشخیص طلای اصل

همه ما  در زندگی خرید طلا را تجربه کرده‌ایم. خریدی دلنشین و لذت‌بخش که قطعا  به عنوان خاطره‌ای دوست‌داشتنی در ذهن‌مان حک شده‌است. گاهی هم پیش می‌آید که بعد از خرید طلا،  سؤال‌هایی به شدت ذهن‌مان را درگیر می‌کند که چگونه طلا را تشخیص دهیم؟ آیا طلایی که خریداری کرده‌ایم اصل است؟ آیا ممکن است فروشنده، طلای تقلبی فروخته باشد؟ و هزار و یک سؤال دیگر که ممکن است تا مدت‌ها بعد از خرید طلا فکرمان را درگیر کند.

پس اگر شما هم از آن دسته  افراد هستید که از خودتان می‌پرسید، چگونه طلا را تشخیص دهیم؟ مطمئن باشید با خواندن این مقاله دیگر بابت تشخیص طلای اصل از بدل هیچ نگرانی ندارید و با خیال آسوده می‌توانید طلای موردپسند و دلخواه‌تان را خریداری نمایید.

بررسی اعداد حک شده بر روی طلا

طلای خریداری شده را با دقت فراوان بررسی کنید. حتما عددهایی را در پشت طلا مشاهده خواهید کرد. این اعداد حک شده، نشانه اصل بودن طلا هستند.

تشخیص طلای اصل با اعداد حک شده بر روی آن ساده‌ترین روش تشخیص است. باید در نظر داشته باشید اگر عددی بر روی انگشتر، دستبند طلا، گوشواره طلا، گردن‌آویز طلا و… پیدا نکردید، بلافاصله نباید به اصل بودن طلا شک کنید. ممکن است که شما طلای دست دوم خریداری کرده باشید و یا مدت زمان طولانی از خریداری طلا گذشته باشد.

در این صورت انگشتر، دستبند طلا و یا دیگر زیورآلات شما، جرم گرفته است و آلودگی‌ها، روی اعداد را پوشانده‌اند. از این رو ابتدا باید طلای موردنظرتان را تمیز کنید تا بتوانید اعداد حک شده بر روی آن را مشاهده کنید. برای آنکه بدانید چگونه زیورآلات خود را تمیز کنید، به مقاله چگونه انگشتر طلا را تمیز کنیم؟ مراجعه کنید.

اگر با توجه به موارد ذکر شده، عددی بر روی طلا دیده نشد باید به عیار طلا و اصل بودن آن شک کنید. به طلافروشی مورد نظر مراجعه، علت و دلایل آن را پیگیری نمایید. معمولا عددها بر روی طلا از 1 تا 999 حک می‌شوند که این اعداد نشان‌دهنده خلوص طلا هستند. در بعضی از کشورها همچون امریکا نیز عدد 0 تا 24 ثبت می‌شود.

فرض کنید اگر انگشتر طلا خریداری کرده‌اید و بر روی آن عدد 750 حک شده است. یعنی طلای شما 75.0 درصد طلای خالص دارد و هرچقدر این عدد بالاتر باشد نتیجه می‌گیرید که عیار و خلوص طلای شما بیشتر است.

روش تشخیص طلای اصل

روش تشخیص طلای اصل

طلای اصل و آب

با استفاده از مقداری آب، می‌توانید به اصل بودن طلای خریداری شده پی ببرید. مقداری آب را داخل ظرفی بریزید. طلا را داخل آن بیاندازید اگر طلا در کف ظرف باقی ماند و بر روی سطح آب شناور نشد. بدانید که طلای شما اصل است و با خیال راحت به فروشنده طلا اعتماد کنید.

طلا و سرامیک

برنج یکی از فلزاتی که ممکن است به جای طلا جا زده و به شما بفروشند. زیرا که ظاهری همچون طلا اما  قیمتی بسیار ارزان‌تر از طلا دارد. از این رو لازم است پس از خریدتان، طلا را بر روی سطح سرامیک بکشید. از آنجایی‌که فلز طلا بافتی نرم دارد هیچ اثری بر روی سطح سرامیک باقی نمی‌گذارد، اگر ردی مشاهده کردید. بدانید فروشنده برنج را به جای طلا به شما فروخته است.

طلا و سرکه

مقداری سرکه را داخل ظرفی بریزید سپس انگشتر، دستبند طلا، گوشواره، گردن‌آویز و… را داخل آن قرار دهید. پنج دقیقه صبر کنید. سرکه چون خاصیت اسیدی دارد، بر روی دیگر فلزات به غیر از طلا واکنش نشان می‌دهد. پس بدانید اگر جواهر شما سیاه شد، طلای تقلبی و بدل خریداری کرده‌اید.

این روش را با مواد اسیدی دیگر از جمله؛ آمونیاک و وایتکس هم می‌توان انجام داد. برای آزمایش طلا با وایتکس بسیار دقت کنید که  بیشتر از یک قطره کوچک از وایتکس بر روی طلا نریزید زیرا باعث ایجاد خوردگی بر روی طلا می‌شود.

چگونه طلا را تشخیص دهیم؟

چگونه طلا را تشخیص دهیم؟

تشخیص طلای اصل با گاز گرفتن

بارها این صحنه را در تلویزیون مشاهده کرده‌اید که قهرمانان المپیک بعد از دریافت مدال طلا، آن را گاز می‌گیرند. باید بدانید که این روش یکی از راه‌های تشخیص طلاست. پس از گاز گرفتن طلا، به علت نرم بودن بافت این فلز کمی جای دندان بر روی آن باقی می‌ماند. البته برای تشخیص نیاز به نگاهی تیزبین و دقت فراوان دارید؛ اگر جای دندان‌تان را بر روی طلا دیدید، به اصل بودن جواهرتان اعتماد کنید.

رنگ طلای اصل

طلای اصل بعد از گذشت مدت کوتاه تغییر رنگ نمی‌دهد و سیاه نمی‌شود. توجه داشته باشید هدف از تغییر رنگ، کدر شدن نیست بلکه منظور، سیاه شدن زیورآلات است. یک نشانه دیگر از بدل بودن طلا، سیاه شدن بدن بعد از استفاده است. چنانچه بعد از استفاده از انگشتر و یا دستبند، انگشت یا دست شما سیاه شد، بدانید که بدل خریداری کرده‌اید.

نتیجه‌گیری

برای اینکه همیشه از داشتن طلاهای خود احساس رضایت و خوشحالی داشته باشید و مطمئن باشید که پول خود را به بهترین نحو ممکن سرمایه‌گذاری کرده‌اید؛ از اصل بودن طلای خود مطمئن شوید. تمام روش‌های ذکر شده به شما کمک می‌کند که خیلی ساده به اصل بودن طلای خریداری شده پی ببرید.

لازم به ذکر است که برای دریافت پاسخ چگونه طلا را بشناسیم؟ در بازار کیت‌هایی مخصوص تشخیص طلا نیز وجود دارد که حاوی اسیدنیتریک است، که به علت خطر استفاده از این محلول، این کیت‌ها فقط باید توسط طلافروشان حرفه‌ای مورد استفاده قرار گیرد. پس اگر قصد خرید کیت‌های تشخیص طلا را دارید حتما آن را به افراد متخصص بسپارید.

همچنین گاهی ممکن است بر روی بدل هم اعدادی ثبت شود. در نتیجه فقط به روش بررسی اعداد روی طلا، اکتفا نکنید. میزان خلوص طلای خود را با روش‌های دیگر نیز بسنجید. همچنین بدانید که اگر حروفی همچون: GF ، GP ، GEP بر روی طلای شما حک شده بود، نشان‌دهنده آن‌است که طلای شما، آب طلاست.

با خواندن این مقاله دیگر نگرانی بابت اینکه “چگونه طلا را تشخیص دهیم؟ ” ندارید. همچنین با خرید از مجموعه با تجربه گلد گارنت، طلای اصل با عیار بالا را با خیالی آسوده و بدون نگرانی خریداری کنید. کیفیت بالای طلا همواره اصلی‌ترین دغدغه مجموعه گلد گارنت بوده‌است و همواره این اصل مهم را در ارائه محصولات خود رعایت کرده است.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *