مقالات

چگونه طلا را حساب کنیم؟

راهکارهای محاسبه قیمت طلا

چگونه طلا را حساب کنیم؟ همیشه پس از آنکه جواهرات مورد نظرتان را انتخاب می‌کنید. هنگامی که به مرحله محاسبه قیمت می‌رسید. سرعت انگشتان دست‌ طلافروش بر روی ماشین‌حساب شما را شگفت‌زده می‌کند. اغلب طلافروشان آنچنان با سرعت و مهارت قیمت را حساب می‌کنند که شما اصلا متوجه نمی‌شوید. در واقع از شیوه حساب و کتاب‌شان سردرنمی‌آورید.

گاهی هم پیش می‌آید که از مغازه‌داران خواسته‌اید که شیوه محاسبه را برایتان توضیح دهند اما ممکن است به دلایلی خودداری کنند. در نتیجه لازم است فرمول محاسبه قیمت طلا را بدانید. با دانستن این فرمول، خودتان به سرعت می‌توانید قیمت طلای خریداری شده را حساب کنید.

دانستن روش محاسبه طلا، یک امتیاز دیگر هم  دارد. ممکن است بعضی از طلافروشان وجدان‌کاری لازم را نداشته باشند و از بی‌اطلاعی خریدار استفاده نموده و قیمت طلا را بیشتر محاسبه کنند. با داشتن اطلاعات کافی و لازم هنگام خرید، راه‌ سوءاستفاده افراد سودجو بسته خواهد شد.

چگونه طلا را حساب کنیم؟

چگونه طلا را حساب کنیم؟

راهکارهای محاسبه قیمت طلا

متأسفانه طلا همچون سایر کالاها، یک قیمت مشخص ندارد. همچنین قیمت طلای خام  روز به روز در حال تغییر است. ازاین‌رو برای خرید این کالای لوکس و گران قیمت باید دقت فراوانی به خرج دهید.

فلز طلا پس از آنکه مراحل مختلفی را طی می‌کند، به شکل طلای خام به دست سازندگان زیورآلات می‌رسد. این افراد کاربلد و حرفه‌ای ، زیورآلات و جواهرات زیبایی را خلق می‌کنند. سازندگان طلا همچون هنرمندان، یک اثر هنری زیبا می‌آفرینند که شما با دیدن آن‌ها مجذوب می‌شوید. در نتیجه هنگام خرید هریک از زیورآلات باید دستمزد سازنده طلا را پرداخت کنید، که در اصطلاح به آن اجرت ساخت گفته می‌شود.

اما داستان به همین‌جا ختم نمی‌شود. برای خرید طلا باید مبالغ بیشتری پرداخت شود. براساس قانون مالیاتی کشور، برای خرید و فروش طلا باید درصدی به عنوان مالیات در نظر گرفته شود که این مورد هم در فاکتور خرید طلا حساب می‌شود.

آخرین مورد هم در فرمول محاسبه قیمت طلا، سود طلافروش است. مغازه‌دار هم باید در زیورآلات طلایی که می‌فروشد سهم داشته باشد و سود ببرد. از این رو در قانون محاسبه قیمت طلا، درصدی برای او در نظر گرفته می‌شود.

اکنون که این چهار مورد مهم را در هنگام خرید طلا و محاسبه قیمت دانستید، دیگر افراد سودجو نمی‌توانند از بی‌اطلاعی شما سوءاستفاده کنند. در ادامه با جزئیات بیشتر فرمول محاسبه طلا آشنا خواهید شد.

خرید طلا بدون نگرانی

خرید طلا بدون نگرانی

فرمول دقیق برای اینکه چگونه طلا را حساب کنیم؟

شیوه صحیح محاسبه طلا به شکل زیر است:

پول طلای خام + اجرت ساخت + مالیات + سود طلافروش

پیش از این با چهار مورد ذکر شده به خوبی آشنا شده‌اید. باید بدانید که میزان درصد هریک از این موارد در فاکتور متفاوت است که با ذکر مثال به توضیح آن خواهیم پرداخت. فرض کنید شما یک النگوی طلا را خریداری کرده‌اید. فروشنده در ابتدا وزن النگو را در قیمت خام طلا ضرب می‌کند. مثلا اگر اون روز قیمت طلای خام 1 میلیون تومان و وزن النگو پنج گرم باشد. قیمت اولیه النگو 5 میلیون تومان می‌شود.

اکنون باید اجرت ساخت النگو حساب شود. برای محاسبه اجرت دو روش وجود دارد. برخی از طلافروشان قیمت به‌دست‌آمده در مرحله قبل را در عدد 50 هزار ضرب می‌کنند. یعنی: 5000/000 × 50/000

اما بیشتر افراد به صورت درصد حساب می‌کنند. اجرت ساخت طلا، 17 درصد است که در اکثر طلافروشی‌ها به همین شکل حساب می‌شود. یعنی قیمت طلای خام به دست آمده را در هفده درصد ضرب می‌کنند. این روش یک حسن بزرگ دارد که میزان اجرت ساخت با افزایش و کاهش قیمت طلا بالا و پایین می‌رود. همچنین با توجه به وزن طلا متغیر است.

سپس به مرحله محاسبه سود مغازه‌دار می‌رسیم. پول طلا و اجرت هر قیمتی باشد، 7درصد از آن سود طلافروش است. این 7درصد قانون کشور است که شامل حال تمام مغازه‌داران می‌گردد.

در نهایت به محاسبه مالیات می‌رسیم. تا چند سال قبل بر اساس قانون مالیاتی کشور، 9 درصد مالیات بر روی کل قیمت طلا محاسبه می‌شد. خوشبختانه چند سالی است که مالیات بر روی هزینه اجرت ساخت و سود مغازه‌دار حساب می‌گردد که در نتیجه، این روش بسیار به سود مشتری است.

در نتیجه در فاکتور شما هزینه اجرت و سود مغازه‌دار با هم جمع شده، عدد به دست آمده با 9 درصد مالیات حساب می‌شود.

فرمول محاسبه قیمت طلا

فرمول محاسبه قیمت طلا

نکات جزئی و مهم هنگام خرید طلا

زمان خرید انواع زیورآلات طلا، اعم از: انگشتر طلا زنانه، انگشتر طلا مردانه، گوشواره طلا، دستبند طلا، النگو طلا و… باید به نکات ظریف اما مهمی دقت کنید.

ممکن است شما یک گردنبند طلا خریداری کنید. پس از محاسبه قیمت توسط فروشنده متوجه شوید که قیمت بیشتر از میزان قیمتی است که خودتان حساب کرده‌اید. در این شرایط پیش از آنکه فروشنده را متهم به گران‌فروشی کنید؛ بدانید که گاهی مواقع برای محاسبه قیمت طلا، استثنا نیز وجود دارد.

نکته اول: ممکن است گردن‌بندی که پسندیده‌اید، یک طلای وارداتی باشد. در نتیجه با توجه به قیمت ارز و مالیاتی که هنگام ورود به کشور، به آن تعلق گرفته‌است؛ قیمت آن افزایش می‌یابد. وارداتی بودن یک کالا از جمله نکات مهمی است که باید دقت شود.

نکته دوم: پس از آنکه گردن‌بند مورد نظرتان را پسند کردید. باید عیار گردنبند طلا را از فروشنده بپرسید. عیار طلا، درحقیقت میزان خلوص طلا در زیورآلات است. برفرض طلای 18 عیار، دارای 75 درصد طلای خالص است. همچنین طلای 24 عیار دارای 90 درصد طلا است. در هنگام محاسبه قیمت حتما به عیار طلا دقت کنید. بیشتر طلاهای موجود در ایران 18 عیار هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه عیار طلا، به مقاله چگونه طلا را تشخیص دهیم؟ مراجعه کنید.

نتیجه‌گیری

از امروز با خواندن این مقاله، به آسانی می‌دانیم، چگونه طلا را حساب کنیم؟ همچنین با آگاهی‌هایی که در این زمینه به دست آورده‌اید، دیگر هیچ نگرانی بابت محاسبات فروشنده ندارید.

سایت گلد گارنت همیشه با جدیدترین و به‌روزترین محصولات در کنار شماست تا از خریدتان لذت ببرید. یکی از امتیازهای مثبت گلدگارنت این است که تمام محاسبات قیمت طلا با  شخص شما به اشتراک گذاشته می‌شود.

همچنین می‌توانید بخشی از هزینه را هنگام ثبت سفارش پرداخت کنید و باقی هزینه را هنگام تحویل محصول درب منزل پرداخت نمایید. نکته مهم دیگری که زمان سفارش به مجموعه گلدگارنت باید مدنظر قرار دهید این است که زیورآلات شما توسط اشخاص امین و مورد اعتماد مجموعه برای شما ارسال می‌شوند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *