مقالات

آیا طلا سیاه میشود؟

جواهرات طلا از جمله اکسسوری‌های محبوب، نزد همه مردم جهان هستند. تمام مردم زیورآلات طلا را هم برای زیبایی و هم برای سرمایه‌گذاری خریداری می‌کنند. اما سوال اینجاست که آیا طلا سیاه میشود؟

بیش از نیمی از مردم، طلا را به این نیت خریداری می‌کنند که با گذشت زمان سیاه نشود و تغییر شکل ندهد. در حقیقت راه تشخیص طلای اصل از طلای تقلبی را در همین نکته می‌دانند.

در این مقاله توضیح خواهیم داد که آیا طلا سیاه میشود؟ اصلا این باور عموم، که معتقدند طلای اصل سیاه نمی‌شود حقیقت دارد یا خیر؟

شاید شما هم بارها این جمله را شنیده باشید که طلای اصل سیاه نمی‌شود. در نتیجه بر اساس این باور از زیورآلات خود همیشه و همه‌جا استفاده می‌کنید و قطعا پس از گذشت مدتی تغییر رنگ را بر روی آن‌ها مشاهده می‌کنید.

در این زمان است که به اصل بودن طلای خود شک کرده و تلاش می‌کنید که از اصل یا بدل بودن آن مطمئن شوید.

آیا طلا سیاه می‌شود؟

آیا طلا سیاه می‌شود؟

علت سیاه شدن طلا

لازم است که نکاتی را درباره طلای اصل بدانید. فلز خالص طلا، یک عنصر نرم و انعطاف‌پذیر است. به همین دلیل این عنصر به تنهایی قابلیت شکل‌پذیری ندارد. در نتیجه نمی‌توان آن را به راحتی به شکل انواع انگشتر طلا زنانه و مردانه، دستبند، انواع سرویس و… درآورد.

از این رو فلز طلا باید با دیگر فلزها از جمله نقره یا مس ترکیب شود تا کمی سفت‌تر شده و بتوان به آن شکل‌های مختلفی داد.

معمولا طلاسازان با توجه به رنگ نهایی طلا تصمیم می‌گیرند که با چه نوع فلزی ترکیب شوند. برای اطلاع از انواع رنگ‌های طلا و نحوه ترکیب آن‌ها با دیگر فلزات؛ مقاله چگونه طلا را کدر کنیم؟ را بخوانید.

به همین علت شما هنگامی که زیورآلاتی را خریداری می‌کنید، طلای خالص نمی‌خرید. معمولا طلاهای موجود در ایران طلای 18 عیار هستند. طلای 18 عیار، 75درصد طلای خالص دارد و باقی آن فلزهای دیگر است.

طلای 24 عیار، در حدود 90 درصد طلای خالص است که بالاترین خلوص طلا را دارد. شکل دادن به طلای 24 عیار بسیار دشوار است. سازندگان طلا باید مهارت و تخصص خیلی بالایی داشته باشند تا از عهده این کار برآیند.

بیشتر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و هندوستان، از طلای 24 عیار استفاده می‌کنند. کشورهای اروپایی هم معمولا طلای 14 عیار را خریداری می‌کنند و این میزان از عیار طلا در کشورشان رایج است.

همچنین فلز طلا به هیچ عنوان با اکسیژن و موادشیمیایی دیگر ترکیب نمی‌شود و تغییر رنگ نمی‌دهد. در نتیجه علت اینکه طلای شما سیاه میشود، عنصرهای دیگر هستند که در آن‌ها به کار رفته‌اند. البته اگر بین اطرافیان‌تان بتوانید طلای 24 عیار پیدا کنید، می‌بینید که با استفاده مکرر تیره و کدر نمی‌شود.

چگونه از سیاهی طلا جلوگیری کنیم؟

چگونه از سیاهی طلا جلوگیری کنیم؟

روش‌های جلوگیری از سیاه شدن طلا

حال با توجه به موارد ذکر شده، تمام زیورآلات طلا پس از گذشت سال‌ها سیاه و کدر خواهند شد. در نتیجه باید عواملی که سیاه شدن طلا را تسریع می‌بخشد بشناسیم. بنابراین می‌توانیم با رعایت کردن نکات بیان شده سرعت کدر و تیره شدن طلا را کاهش  دهیم.

زیورآلات طلا، با روکش‌های مختلف پوشیده می‌شوند تا براق‌تر شوند و یا رنگ‌شان تغییر کند. از این‌رو باید مراقب طلاهای خود باشید، که با سطوح مختلف برخورد نکنند. برخورد شدید، به مرور زمان روکش طلا را از بین می‌برد و باعث تیرگی طلا می‌گردد.

هنگامی که دستبند طلا، النگو و… به دست دارید؛ از مواد شوینده قوی، وایتکس، مایع ظرفشویی و مواردی از این دست استفاده نکنید و یا برای استفاده از دستکش استفاده کنید. موادغذایی اسیدی، دشمن زیورآلات شما هستند.

همچنین سعی کنید طلاهای خاصی که دیر به دیر استفاده می‌کنید را در جعبه‌های مخصوص نگهداری کنید.

این جعبه‌ها که مخصوص نگهداری از طلا هستند، مانع نفوذ هوا و اکسیژن به داخل و ترکیب آن با طلا می‌گردند. در نتیجه، طلا بعد از گذشت سال‌ها و قرارگرفتن در معرض اکسیژن سیاه و کدر نمی‌شود.

روش‌های تمیزی طلا

روش‌های تمیزی طلا

چگونه طلا را مثل روز اول کنیم؟

اگر با رعایت کردن تمام نکات گفته شده، طلایتان سیاه شد. نگران نباشید، راه‌های گوناگونی وجود دارد تا بتوانید طلا را مثل روز اول براق و درخشان کنید. شما می‌توانید هم از روش‌های خانگی و هم از روش‌های متخصصین در این زمینه بهره‌مند شوید.

اگر ارزش طلایتان خیلی زیاد است و نگران هستید با روش‌های خانگی به آن آسیب بزنید، فقط یک راه دارید. شما باید جواهرات خود را به تعمیرکاران متخصص در زمینه فروش طلا بسپارید.

تعمیرکاران با کیت‌های مخصوصی که دارند انواع جواهرات طلا را مثل روز اول درخشان می‌کنند. کیت‌های مخصوص این کار، حاوی آمونیاک هستند. محلول آمونیاک به علت خطرناک بودن، امکان استفاده در منزل را ندارد چون سمی است.

تعمیرکاران متخصص انواع جواهرات دارای سنگ‌های قیمتی را نیز می‌توانند براق کنند. در صورتی که این نوع از جواهرات را با روش‌های خانگی نمی‌توان درخشان کرد. به علت آنکه ممکن است سنگ‌ها شل شوند و از طلا جدا گردند.

از روش‌های خانگی و اصولی تمیز کردن طلا، می‌توان ترکیبی از محلول مایع ظرفشویی، نوشابه‌گازدار و آب استفاده نمود. خمیردندان نیز یکی دیگر از روش‌های مورد استفاده است که می‌توانید در خانه برای تمیز کردن طلا استفاده کنید.

محلول آب و آبلیمو نیز به علت خاصیت اسیدی که دارد تمام آلودگی‌ها را از سطح طلا جدا می‌کند و جواهرات‌تان همچون روز اول می‌گردد. الکل هم تأثیر شگرفی در شفاف کردن طلا دارد. فقط باید دقت کنید که الکل باعث آسیب زدن به سطح طلا نگردد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، می‌توانید مقاله چگونه انگشتر طلا را براق کنیم؟ را بخوانید. در این مقاله نحوه تمیز کردن طلا با جزئیات کامل بیان شده است.

سخن آخر

آیا طلا سیاه میشود؟ باید در نظر داشته باشید که هر آنچه به عنوان زیورآلات طلا مورد استفاده قرار می‌گیرد. بعد از گذشت چند سال سیاه و کدر می‌شوند و اگر هر روز و در هر شرایطی از آن‌ها استفاده کنید روند سیاهی زودتر اتفاق خواهد افتاد. از این رو باید نکات ذکر شده را به درستی رعایت کنید تا از کدر شدن طلا جلوگیری کنید.

اگر هم بعد از گذشت چندسال طلای مدنظرتان کدر شد می‌توانید دوباره طلا را با استفاده از روش‌‌های خانگی همچون روز اول کنید. آیا تا به حال روش‌های خانگی را برای تمیز کردن طلا امتحان کرده‌اید؟ تجربیات خود در این زمینه را با ما به اشتراک بگذارید.

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *