مقالات

آیا طلا اکسید می‌شود؟

آیا طلا اکسید می‌شود؟-گلد گارنت

همیشه و همه‌جا شنیده‌ایم که طلا بسیار باارزش و محبوب است زیرا که زنگ نمی‌زند و تغییر رنگ نمی‌دهد. اما سؤال مهم این است که آیا طلا اکسید می‌شود؟ یا اینکه این تصور که جواهرات تغییر رنگ نمی‌دهند یک باور کاملا غلط و اشتباه است؟

طلا فلزی زرد رنگ و براق است و قابلیت شکل پذیری دارد. این فلز ارزشمند هنگام بریده شدن ممکن است به رنگ سیاه یا بنفش درآید. این عنصر بسیار شکننده و سست بوده و در رگه‌های پوسته زمین به صورت رگه‌ای و آبرفتی و جدا از سنگ‌ها در معدن‌ها یافت می‌شود. شصت و پنج درصد از طلای جهان از آفریقا به دست می‌آید.

طلا علاوه بر مصارف زینتی به شکل سکه و شمش هم در اختیار مردم قرار می‌گیرد و در زمینه‌های دندان پزشکی، قطعات فضاپیما‌ها، داروسازی، صنایع الکترونیک، ساخت لیزر و شیشه‌های رنگی نیز کاربرد دارد.

روش‌های جلوگیری از سیاه نشدن طلا_ گلد گارنت

روش‌های جلوگیری از سیاه نشدن طلا_ گلد گارنت

آیا طلای خالص زنگ می‌زند؟

پیش از پرداختن به این سؤال که آیا طلا اکسید می‌شود؟ یا زنگ می‌زند؟ باید بدانید زمانی که ماده با اکسیژن مخلوط می‌گردد به این عمل اکسید می‌گویند. همچنین به ظاهر شدن پوسته‌های قرمز و قهوه‌ای رنگ بر روی فلز، زنگ‌زدگی می‌گویند. فلزهایی همچون آهن ، مس و یا برنج پس از آنکه مدتی در معرض هوا یا آب قرار گیرند پس از مخلوط شدن با اکسیژن، اکسید می‌شوند و زنگ می‌زنند. نکته مهم اینجاست که فلز طلا دقیقا نقطه مقابل فلزهای یاد شده‌است. طلا از آن رو که در دسته فلزهای خاص قرار می‌گیرد و خنثی است با قرار گرفتن در معرض هوا و آب تغییر رنگ نمی‌دهد. طلا از جمله فلزات کم واکنش‌پذیر است در نتیجه طلا اکسید نمی‌شود.

اما ممکن است در این میان برایتان سؤال پیش بیاید که با وجود آنکه طلا اکسید نمی‌شود و زنگ نمی‌زند، چرا زیورآلات طلا بعد از چند سال استفاده کدر می‌شوند و براقی و جلوه سابق را ندارند؟  آیا دلیلش اکسید شدن طلا است؟ پاسخ این سؤال در قیراط طلا است. قیراط واحدی برای اندازه‌گیری خلوص طلا می‌باشد هرچقدر میزان قیراط و خلوص طلا بیشتر باشد، تغییر رنگ طلا کمتر است. در حقیقت طلای 24 عیار که به عنوان طلای خالص می‌شود به هیچ عنوان تغییر رنگ نمی‌دهد. هرچقدر عیار طلا کمتر باشد. فلز استفاده شده بعد از گذشت سال‌ها با اکسیژن اکسید شده و کمی تغییر رنگ و تیرگی در طلا ایجاد می‌کند.

البته نکته مهم این است که گاهی ممکن است در طلاهای 24 عیار هم ترکیبی از سایر فلزات به مقدار خیلی خیلی کم موجود باشد. تشخیص میزان خلوص طلای بیست و چهار عیار بسیار کار سخت و دشواری است. از این رو توصیه می‌شود حتی اگر طلای بیست و چهار عیار خریداری می‌کنید در نگهداری آن بسیار کوشا باشید.

 

طلا زنگ نمی‌زند_گلد گارنت

طلا زنگ نمی‌زند_گلد گارنت

سخن آخر

طلا از فلزات گران‌بها و محبوب در تمام دنیا است. به ویژه بانوان که علاقه خاص و ویژه‌ای به این فلز باارزش دارند. با وجود آنکه این فلز محبوب زنگ نمی‌زند اما در نگهداری آن باید بسیار تلاش کنید زیرا که طلاهای موجود ممکن است با خلوص کامل در اختیار ما قرار نگیرند. اجازه ندهید طلا در معرض آب، مواد شوینده و شیمیایی قرار گیرد. سعی کنید طلا را در جعبه‌های مخصوص که رطوبت هوا را جذب می‌کند نگهداری کنید. طلا را در معرض ادکلن، اسپری مو و پاک کننده‌های قوی قرار ندهید حتی طلا ممکن است با تعریق بدن هم بعد از گذشت مدت‌های طولانی جلای خود را از دست بدهند.

با این وجود اگر بعد گذشت چندسال احساس کردید زیورآلات‌تان به براقی و شکوه روزهای اول نیستند می‌توانید به مقاله چگونه طلا را براق کنیم؟ در همین سایت مراجعه کنید و اطلاعات کامل را به دست آورید. اکنون با توجه به تمام توضیحات ارائه شده پاسخ این سؤال که آیا طلا اکسید می‌شود؟ را به درستی دریافت نمودید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *