مقالات

آیا طلا جذب آهنربا می‌شود؟

آیا طلا جذب آهنربا می‌شود؟  در حدود 2500 سال پیش یونانیان باستان، آهنربا را شناختند و از آن استفاده‌های فراوانی کردند. آن‌ها فهمیدند که آهن‌ربای مغناطیسی در واقع آهن‌ربای طبیعی است. در واقع مرکز زمین هم از موادی همچون آهن‌ربا تشکیل شده‌است که سنگ مغناطیسی و آهنرباهای دیگر را جذب می‌کند.

آن‌ها کشف کردند که آهن‌ربا بعضی از فلزات، نه همه آن‌ها را به خود جذب می‌کند. فلزهایی همچون: آهن، نیکل و انواع فولاد جذب آهن‌ربا می‌شوند اما فلزهایی مثل: آلومینیوم، برنج، مس، نقره و سرب جذب آهن ربا نمی‌شوند. با کشف این مهم توانستند از فلزها، استفاده‌های فراوانی بکنند.

اما آیا طلا جذب آهنربا می‌شود؟ و با توجه به  جذب شدن یا نشدن آن، چه فوایدی می‌تواند داشته باشد.

آیا طلا جدب آهنربا می‌شود؟

آیا طلا جذب آهنربا می‌شود؟

تشخیص طلای اصل با خاصیت آهنربایی

در بالا به فلزهایی که جذب آهنربا نمی‌شوند اشاره کردیم. باید بدانید که طلا از آن دسته فلزهایی است که جذب آهنربا نمی‌‌شود. این قابلیت طلا کمک‌های فراوانی به انسان می‌کند. همچنین یکی از روش‌هایی است که به شما کمک می‌کند، طلای اصل را از بدل تشخیص دهید. هنگامی که بعد از خرید طلا به اصل بودن آن شک کردید.

همچنین اگر یک طلای قدیمی دارید که سالیان سال از زمان خرید آن می‌گذرد و فراموش کرده‌اید اصل است یا نه؟ اگر یکی از زیورآلات طلا همچون: دستبند طلا، سرویس طلا، گوشواره طلا و انگشتر هدیه گرفتید و می‌خواهید مطمئن شوید که هدیه‌تان اصل است. این روش به شما کمک می‌کند که به اصل بودن طلای خود پی ببرید.

برای انجام این آزمایش نیازمند یک آهنربای قوی هستید که خاصیت مغناطیسی بالا داشته باشد. آهنر‌باهای معمولی و خانگی، وسیله مناسبی برای انجام این آزمایش نیستند. طلای مورد نظر را بر روی یک سطح صاف چوبی قرار دهید. آهن‌ربا را به سمت آن بگیرید، اگر طلای شما به آهن‌ربا چسبید و جذب آن شد بدانید که طلا تقلبی است. طلای اصل به هیچ‌وجه جذب آهن‌ربا نمی‌شود.

اما یک نکته را در اجرای این آزمایش باید مدنظر قرار دهید که بعضی اوقات طلا را با فلزهای دیگر ترکیب می‌کنند. در این صورت عیار آن پایین می‌آید و با قیمت کمتر هم آن را خریداری خواهید کرد. بنابراین اگر زیورآلات جذب آهن‌ربا شدند سریع ذهن‌تان به سمت بدل بودن آن‌ها نرود. به عددهای حک شده بر روی طلا دقت کنید. با خواندن اعداد می‌توانید متوجه شوید عیار طلای شما چقدر است. در این صورت متوجه می‌شوید طلا اصل است اما با برخی فلزات ترکیب شده‌است.

پس لازم است برای تشخیص بدل یا اصل بودن طلا، علاوه بر استفاده از روش آهن‌ربا، از دیگر روش‌های خانگی تشخیص طلای اصل استفاده کنید.همچنین ممکن است طلای شما را با فلزهایی چون فولاد ضد زنگ و… ساخته باشند. در این صورت بعد از انجام آزمایش جذب آهن‌ربا نمی‌شوند.

در این صورت ممکن است که انگشتر یا النگو یا دستبند شما بدل باشد. این هم یکی از دلایل دیگری است که باعث می‌شود این روش به تنهایی برای تشخیص طلای اصل  قابل اعتماد نباشد.  برای آگاهی از دیگر روش‌های خانگی تشخیص طلا از بدل، مقاله چگونه طلا را تشخیص دهیم؟ را بخوانید.

جذب نشدن و تشخیص طلای اصل

جذب نشدن و تشخیص طلای اصل

خاصیت آهنربایی و فواید طلا

طلا یکی از فلزات بسیار گران‌بها و ارزشمند در طبیعت است. این فلز گران‌قیمت در معادن موجود است. به علت نرم بودن و خاصیت شکل‌پذیری که دارد، بسیار بین مردم محبوب است.

با ویژگی شکل‌پذیری فلز طلا می‌توان آن را به شکل‌های مختلف درآورد. به همین دلیل انواع زیورآلات را با این فلز محبوب می‌توان ساخت. نکته مهم این است که فلز طلا علاوه بر زیبایی، خواص فراوان و مصارف مفید دیگری نیز دارد.

طلا جذب آهنربا نمی‌شود. از این رو از این فلز در تجهیزات مهم صنعتی، پزشکی، دندان‌پزشکی، شیشه‌سازی، داروسازی استفاده می‌شود. همینطور از این فلز دوست‌داشتنی در تجهیزات فضانوردان استفاده می‌شود چون جذب  زمین نمی‌گردد. از دلایلی که در تجهیزات دندان‌پزشکی و پزشکی و دندان‌های مصنوعی نیز کاربرد دارد، جدب نشدن به آهن‌ربا است.

این فلز ارزشمند به خاطر جذب  نشدن و خاصیت رسانایی که دارد می‌تواند برای بدن بسیار مفید باشد. انرژی‌های فراوانی را به بدن منتقل کند. به سلامتی بیشتر بدن و کمک به سوخت و ساز بهتر کمک کند.

تنظیم دمای بدن از جمله فواید مفید طلا است. درمان و بهبود زخم از دیگر موارد گفته شده در خاصیت طلا است.  همچنین فواید فراوانی برای پوست انسان دارد.

با انتقال انرژی و گرما به داخل بدن، سرعت جریان خون در رگ‌ها را افزایش می‌دهد. به طبع افزایش گردش خون در بدن، سلامتی و سوخت و ساز بدن افزایش می‌یابد. همچنین هنگامی که شما یک انگشتر یا دست‌بند دست می‌کنید و یا یک گردن‌آویز به گردن‌تان می‌اندازید.

در حقیقت باعث می‌شوید که فلز طلا مستقیم با پوست شما در ارتباط باشد. بنابراین فلز طلا تمام انرژی‌های مثبت را به بدن شما منتقل می‌کند. همچنین باعث کاهش استرس‌ها و اضطراب‌های اطراف‌تان می‌شود. براساس بررسی‌های انجام شده این خواص برای بدن به علت خاصیت رسانا بودن طلا روی می‌دهد.

سخن‌آخر

از زمانی که فلز طلا توسط بشر کشف شد همیشه محبوب بوده‌است. انسان‌ها همواره سعی کرده‌اند از طلا در زمینه‌های مختلف استفاده کنند. هرچقدر علم بشر گسترش می‌یافت به خواص بیشتری از طلا پی می‌بردند و از این عنصر در موارد بیشتری استفاده می‌کردند.

همچنین در این مقاله یادآور شدیم که با پاسخ به سؤال آیا طلا جذب آهنربا می‌شود؟برای تشخیص طلای خالص می‌توان از قابلیت جدب نشدن این عنصر بهره برد. انجام یک روش به تنهایی و اعتماد کردن به آن، نمی‌تواند شما را به نتیجه قطعی و درست برساند. از آنجایی که میزان عیار و خلوص طلاها با یکدیگر متفاوت هستند، با انجام یک روش نمی‌توان به بدل بودن زیور آلات شک کرد و به قطعیت صددرصد رسید.

در این بین آگاه باشید که اعتماد کردن و خرید کردن از سایت‌ها و فروشگاه‎‌های معتبر خیال شما را بابت خریداری طلای اصل راحت خواهند کرد. با خرید از مراکز قابل اعتماد دیگر نگرانی و تردیدی در رابطه با اصل بودن طلای خود نخواهید داشت.

فروشگاه گلد گارنت از جمله مراکز قابل اعتماد در این زمینه است. این مرکز با داشتن تجربه فراوان در فروش طلای با کیفیت بهترین زیورآلات از جمله انگشتر طلای زنانه، انگشتر طلا مردانه، جواهرات، دستبند طلا، گردنبند طلا و دیگر زیورآلات محبوب را به خریداران عزیز عرضه می‌کنند.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *