مقالات

همه چیز درباره اجرت ساخت طلا

همه چیز درباره اجرت ساخت طلا

اجرت ساخت طلا چیست و چگونه محاسبه می شود؟ حتماً برای شما هم پیش آمده است که هنگام خرید طلا و جواهرات پس از محاسبه قیمت آن، با هزینه ای غیر قابل پیش بینی روبرو شوید. به طور کلی هزینه خرید طلا به عوامل مختلفی از جمله، وزن، عیار و اجرت ساخت طلا بستگی دارد. در حال حاضر روش ها و فرمول های زیادی وجود دارد که بر اساس آن هزینه ساخت جواهر را محاسبه می کنند. از آنجایی که این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است تصمیم گرفتیم این مقاله را تهیه کنیم. برای آشنایی بیشتر با اجرت طلا با ما همراه باشید.

 

اجرت ساخت طلا چیست؟

همان طور که می دانید هزینه خرید طلا و جواهر، با قیمت وزن طلا انتخاب شده یکسان نیست. در واقع زمانی که می خواهید یک قطعه طلا مورد علاقه خود را خریداری کنید باید علاوه بر هزینه وزن طلا، هزینه های دیگر از جمله اجرت، مالیات بر ارزش افزوده، سود فروشنده و… را پرداخت کنید. حال ممکن است بپرسید اجرت ساخت طلا چیست و چرا باید بابت آن هزینه پرداخت کنیم؟

اجرت ساخت طلا به هزینه ای گفته می شود که جواهر ساز در ازای ساخت و طراحی زیورآلات دریافت می کند. این مبلغ در هنگام فروش، به قیمت خالص هر گرم طلا اضافه خواهد شد. هزینه اجرت طلا همیشه یکسان نیست. هر قطعه طلا بسته به نوع طراحی، وزن و مدلی که دارد از اجرت ساخت خاصی برخوردار است. برخی از جواهرات به دلیل تراشکاری بسیار ظریف، استفاده از نگین کاری ها و سنگ کاری های دقیق و… بسیار گران تر از جواهرات ساده فروخته می شوند.

این در حالی است که خود طلافروشان هنگام خرید طلا دست دوم شما، هیچ هزینه اضافی بابت اجرت پرداخت نمی کنند. برای اینکه هنگام فروش جواهرات خود، دچار ضرر و زیان مالی نشوید توصیه می کنیم تا حد امکان جواهرات ساده و بدون اجرت را انتخاب کنید. قبل از اینکه تصمیم نهایی برای خرید جواهر بگیرید بهتر است از فروشنده در مورد هزینه اجرت ساخت سؤال کنید و حتماً به رقم ها ثبت شده در فاکتور نیز دفت داشته باشید. هزینه اجرت ساخت طلا در فاکتور باید دقیقاً برابر با هزینه ای باشد که فروشنده به صورت شفاهی به شما توضیح می دهد.

همه چیز درباره اجرت ساخت طلا

همه چیز درباره اجرت ساخت طلا

محاسبه‌ اجرت طلا

اجرت ساخت طلا به صورت کلی بر اساس طلا 18 عیار و به صورت روزانه محاسبه می شود. به این معنا که فروشندگان به صورت مرتب قیمت طلا را بررسی می کنند و بر اساس آن، قیمت نهایی را اعلام می کنند. اجرت جواهرات عموماً توسط صنف طلافروشی تعیین شده و به صورت رسمی به طلا فروشان سراسر کشور اعلام می گردد. طلافروشان می بایست جواهرات خود را بر اساس این هزینه تعیین شده ارائه دهند؛ در غیر این صورت می توانید از آن ها شکایت کنید.

لازم به ذکر است که هر چه وزن و تعداد سنگ های بکار رفته در جواهر شما بیشتر باشد، هزینه اجرت آن نیز بیشتر خواهد بود. ظرافت و دقت بالا در تراشکاری زیور آلات نیز می تواند به صورت مستقیم روی این مبلغ تأثیر بگذارد. در ادامه روش های محاسبه اجرت طلا را معرفی خواهیم کرد. این سه روش مورد تأیید اتحادیه صنف طلا فروشی است؛ چنانچه قصد خرید طلا دارید توصیه می کنیم با آن ها آشنا شوید.

 

محاسبه‌ اجرت ساخت طلا به تومان

برخی از طلافروشان اجرت ساخت جواهرات خود را به تومان حساب کرده و آن را به قیمت طلا خام در فاکتور اضافه می کنند. این عدد معمولاً متغیر است و هنگام تعویض طلا به طلا تفاوتی نخواهد داشت. به طور کلی هزینه اجرت طلا برای هر گرم، بین 10 تا 30 هزار تومان است که این مبلغ بر اساس میزان کار و وقتی که برای ساخت آن گذشته شده، کم یا زیاد تر خواهد شد. این هزینه در مورد جواهرات وارداتی و خاص نیز متفاوت است. اجرت ساخت این جواهرات بین 50-70 هزار تومان است.

 

محاسبه‌ اجرت ساخت طلا درصدی

یکی دیگر از روش های محاسبه اجرت ساخت طلا، نوع درصدی است. در این حالت طلافروشان، برای هزینه ساخت طلا یک درصد خاصی را مشخص کرده و سپس آن را به مبلغ نهایی جواهر خریداری شده اضافه می کنند. به عنوان مثال زمانی که فروشنده به شما اعلام می کند که هزینه اجرت ساخت طلا 30 درصد است، به این معنا است که 30 درصد از قیمت طلا خاص را بابت اجرت ساخت دریافت خواهد کرد. در این روش عامل تأثیرگذار در هزینه اجرت طلا، قیمت نهایی طلای خام است که می تواند آن را کاهش یا افزایش دهد.

فرض قیمت طلا خام 18 عیار، 560 هزار تومان و اجرت آن 20 درصد است، در این صورت هزینه دقیق اجرت ساخت طلا به صورت درصدی بر اساس فرمول زیر محاسبه می شود.

112000= 20%×560000

 

محاسبه‌ اجرت ساخت طلا به تومان و درصد

سومین روش از محاسبه اجرت ساخت طلا، به روش درصد و تومان است. در این روش فروشنده از قبل اعلام می کند که هزینه ساخت طلا مورد نظر 20 هزار تومان و نیم درصد است. سپس برای محاسبه آن، ابتدا 5 درصد از هزینه طلا خالص را حساب کرده و سپس آن را با اجرت 20 هزار تومانی جمع می بندد. فرض کنید قرار است یک قطعه طلا 560 هزار تومانی را با اجرت 20 هزار تومان و 20 درصد خریداری کنید؛ در این صورت هزینه نهایی جواهر شما به شرح ذیل خواهد بود.

132000=20000 + 112000= 20%×56000

همه چیز درباره اجرت ساخت طلا

همه چیز درباره اجرت ساخت طلا

سخن پایانی

خرید طلا و جواهرات یکی از کار های مورد علاقه بانوان است. با توجه به اینکه هزینه این جواهرات بسیار بالا هستند باید هنگام خرید، دقت بالایی به خرج دهید تا سرتان کلاه نرود. در این مقاله سه روش متداول برای محاسبه اجرت ساخت طلا را معرفی کردیم. با کمک این فرمول های توانید طلای خود را خرید کنید و با خیالی راحت به خانه بازگردید. چنانچه برای خرید انواع زیورآلات طلا به دنبال مرکز مطمئن و قابل اطمینان هستید، توصیه می کنیم گالری طلا و جواهرات گارنت را انتخاب کنید. این فروشگاه ضمن تنوع و کیفیت بالایی که دارد بسیار مطمئن است و هزینه خرید طلا را بسیار منصفانه تر از بازار محاسبه می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *