مقالات

قیمت مروارید به چه فاکتورهایی بستگی دارد؟

مروارید به عنوان یک سنگ دریایی خاص و ارزشمند، یک متریال عالی برای ساخت انواع اکسسوری است که چند سالی از ترکیب آن ها با آلیاژهای با ارزشی چون طلا و نقره، برای ساخت جدیدترین ترندهای روز دنیا استفاده می شود. ارزش هر مروارید مانند هر سنگ و گوهری به فاکتورهای متعددی بستگی دارد.
در این مطلب به بررسی چند مورد از فاکتورهای مهمی که تعیین کننده قیمت مروارید هستند؛ می پردازیم. کسانی که برای خرید گوهر با ارزش مروارید، نیازمند کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با قیمت آن هستند؛ می توانند برای دانستن این اطلاعات تا انتهای مطلب با ما همراه باشند.

 

نوع گوهر مروارید

اولین عامل تأثیرگذار بر قیمت گوهر مروارید؛ نحوه تولید آن است. قطعاً از این موضوع مطلع هستید که مروارید برخلاف بسیاری از سنگ های ارزشمند دنیا، بسیار کمیاب است. در واقع با وجود اینکه بیشتر از 8 هزار نوع صدف در دنیا شناسایی شده است؛ تنها تعداد انگشت شماری از آن ها قادر هستند ترشحاتی به نام مروارید را تولید کنند.

کمیاب بودن این نوع سنگ ارزشمند باعث شده است تا امروزه برخی از کشورهایی که دارای اقیانوس و دریا هستند؛ برای تولید مروارید اقدام کنند. شرایط نامناسب آب های اقیانوسی باعث شده است تا امکان صید کردن گوهر مروارید از صدف های طبیعی بسیار کم باشد. با این توصیفات باید از این موضوع آگاه باشید که مروارید ممکن است طبیعی باشد و بدون دخالت انسان و توسط صدف تولید شود؛ همچنین ممکن است از نوع پرورشی یا مصنوعی باشد و با دخالت انسان ها تولید شود.

مرواریدهای طبیعی به قدری با ارزش و کمیاب هستند که تنها تعداد معدودی از افراد توانایی لازم برای خرید این سنگ شگفت انگیز را دارند. به همین خاطر قیمت مروارید طبیعی بسیار بالاتر از قیمت مرواریدهایی است که با کمک انسان در شرایط خاصی پرورش پیدا می کنند.

قیمت مروارید به چه فاکتورهایی بستگی دارد؟

قیمت مروارید به چه فاکتورهایی بستگی دارد؟

محل تشکیل گوهر مروارید

برخی از افراد بر این باور هستند که تفاوتی میان مرواریدهای پرورش یافته که به کمک انسان تولید می شوند؛ وجود ندارد؛ اما باید بگوییم که محل تشکیل گوهر مروارید و نوع آبی که مروارید در آن رشد می کند؛ بر قیمت گوهر مروارید بسیار تأثیرگذار است.

بررسی های انجام شده نشان می دهد که مروارید آب شور نسبت به مروارید آب شیرین دارای ارزش و قیمت بالاتری است؛ دلیل این تفاوت قیمت وجود عواملی چون درخشش بیشتر مرواریدهای شور، نداشتن لکه های پوستی مروارید آب شور و سختی بیشتر آن ها است که در نهایت باعث می شود؛ به دلیل زیبایی و کیفیت بیشتر از قیمت بالاتری برخوردار باشد.

از دیگر عواملی که باعث تفاوت قیمت مرواریدهای آب شور اقیانوس ها و آب شیرین رودخانه ها یا مرداب ها شده است؛ کمیاب بودن مرواریدهای شور بیشتر از 8 میلی متر است؛ این در حالی است که درصد بالایی از مرواریدهای آب شیرین که در حدود 8 میلی متر ضخامت دارند؛ به راحتی یافت می شوند و در دسترس هستند.

 

رنگ مروارید

سومین عامل تأثیرگذار بر قیمت مروارید، رنگ آن است. بیشتر انسان ها بر این باور هستند که مروارید تنها در رنگ سفید به فروش می رسد؛ اما جالب است بدانید که مروارید بر اساس عوامل متعددی، در رنگ های متنوعی تولید می شوند که برخی از رنگ ها از قیمت بیشتری برخوردار هستند.

مطالعات انجام شده نشان می دهد که وجود عواملی مانند میزان حرارت آب دریاها، نوع موجودات دریایی مانند پلانکتون ها، مقدار شوری آب و نوع کانی نمک در آب اقیانوس ها و دریاها، می تواند تعیین کننده رنگ مروارید باشد. عناصری مانند منیزیم، آهن و آلومینیوم باعث رنگ طلایی برخی از سنگ های مروارید می شوند، چنانچه مقدار این عناصر در آب دریا کم باشد؛ مروارید بیشتر به رنگ سفید یا صدفی دیده می شود.

معمولاً گران ترین های مرواریدهای موجود در دنیا به رنگ ارغوانی و صورتی روشن هستند که به دلیل کمیاب بودن؛ قیمت بالاتری دارند.

 

اندازه و مدل مروارید

قیمت مروارید در بازار فروش گوهر و سنگ های ارزشمند در بسیاری از مواقع بر اساس اندازه هر مروارید و مدلی که دارد؛ تعیین می شود. بسیاری از افراد تصور می کنند که مروارید ها به صورت یک دایره بدون نقص تولید می شوند؛ اما مروارید ها دارای شکل های متنوعی هستند که توسط تراش کاران حالت داده می شوند. معمولاً مرواریدهایی که به صورت دایره تولید می شوند؛ نسبت به سایر مدل ها قیمت بیشتری دارند.

قیمت مروارید بر اساس اندازه قطر آن تعیین می شود؛ در حالت کلی بیشتر مروارید ها در اندازه 2 تا 18 میلی متر تولید می شوند. قطعاً هرچه قدر اندازه یک گوهر مروارید بیشتر باشد؛ به نسبت قیمت آن افزایش پیدا می کند؛ اما باید به این نکته توجه شود که اگر دو مروارید از آب شور و آب شیرین تهیه شود؛ قیمت مروارید آب شور بیشتر از قیمت مروارید آب شیرین با همان اندازه است.

قیمت مروارید به چه فاکتورهایی بستگی دارد؟

قیمت مروارید به چه فاکتورهایی بستگی دارد؟

کلام پایانی

در مطلب بالا به بررسی کامل اینکه چه عواملی بر قیمت مروارید تأثیرگذار هستند؛ پرداختیم. دانستیم که عواملی نظیر محل تولید مروارید، اندازه، رنگ و نوع مروارید، در قیمت آن تأثیرگذار هستند. با وجود بالا بودن قیمت این گوهر ارزشمند؛ بسیاری از افراد مایل هستند تا از آن برای جلوه بیشتر طلا و جواهرات خود استفاده کنند.

اگر شما هم علاقمند به خرید طلا‌هایی هستید که با سنگ مروارید طراحی و دیزاین شده است؛ می توانید به گالری طلا و جواهری گارنت مراجعه کنید. در این مجموعه مدل های متنوعی از طلا‌هایی که با مرواریدهای بزرگ و کوچک طراحی شده اند؛ با قیمت مناسبی به همراه فاکتور خرید معتبر به فروش می رسند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *