مقالات

طلای تراش چیست؟

طلای تراش چیست؟

طلا، از جمله پرکاربردترین فلز ها در صنعت جواهرسازی است که به علت خواص و ویژگی های منحصر به فرد خود، در این زمینه به فراوانی مورد استفاده قرار می گیرد و همواره مشتریان خود را دارد. به جرئت می توان گفت که طلا، پرطرفدارترین و پر فروش ترین فلز در صنعت جواهر سازی بوده و سال های طولانی مورد استفاده قرار گرفته است. مصنوعات گوناگونی با استفاده از فلز طلا ساخته می شوند که یکی از آن ها طلای تراش است. اگر می خواهید که با طلای تراش آشنا شوید و اطلاعات بیشتری را در مورد این نوع از جواهر به دست بیاورید، در ادامه این مقاله از سری مقالات گارنت با ما همراه باشید.

 

به چه نوع جواهری طلای تراش گفته می شود؟

حتماً بسیاری از شما انگشترها یا جواهراتی را دیده اید که روی خود نگین های زیبا و تراش خورده منحصر به فردی دارند؛ اما لازم به ذکر است که تمام این نگین ها به صورت جداگانه از خود حلقه یا زیورآلات طلا نیستند. معمولاً نگین ها با استفاده از سنگ های قیمتی یا شیشه های اتمی ساخته می شوند و به صورت جداگانه روی حلقه طلا مونتاژ می شوند، اما در برخی از موارد، ممکن است که با استفاده از تراش دادن خود طلا، حالتی روی زیور آلات ایجاد شود که انگار روی آن ها یک نگین قرار دارد، در حالی که همان طلا بوده که به شکل نگین تراش خورده است. قسمتی از طلا که تراش خورده است، شباهت بسیار زیادی به نگین دارد و اگر به شکل دقیق به آن نگاه نکنید، نمی توانید تشخیص دهید این نگین طلا است.

این نوع از جواهرات که به آن ها طلای تراش گفته می شود، معمولاً به صورت فابریک ساخته نمی شوند و افرادی که در زمینه تولید یا تعمیر جواهرات فعالیت دارند، با استفاده از این تکنیک می توانند طلا را به شکلی تراشکاری کنند که ظاهر آن شبیه به یک نگین زیبا شود. البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که تنها افرادی می توانند طلای تراش را به بهترین شکل بسازند که تجربه کافی داشته باشند و در زمینه تراشکاری مهارت کافی داشته باشند. در غیر این صورت، ممکن است که طلای تراش کیفیت کافی را نداشته باشد و ظاهر زیبایی به دست نیاورد؛ در نتیجه، اولویت را بر یافتن طلاسازهای خبره و تراشکارهای حرفه ای بگذارید.

طلای تراش چیست؟

طلای تراش چیست؟

رنگ طلای تراش

برخی از افراد تصور می کنند که رنگ نگین طلای تراش در حالت عادی به رنگ زرد طلایی است؛ در حالی که این تصور اشتباه است. هنگامی که سطح طلا تراش می خورد و بخش هایی از آن در فرایند تراشکاری از روی آن برداشته می شوند، رنگ طلا بیشتر به سفیدی می زند تا به زردی. همین عامل، سبب می شود که بخش تراش خورده به عنوان نگین، به علت تفاوت رنگ با بخش دیگر حلقه جدا از آن به نظر برسد و انگار که نگین، بخش جدایی از دیگر اجزای کل حلقه یا جواهر است. البته لازم به ذکر است که بنا بر سفارش مشتری، ممکن است که کل جواهر باز هم آبکاری شود و در این صورت، طلای تراش دارای رنگ یکپارچه طلایی می شود و بخش نگین مانند نیز به رنگ سایر اجزای جواهر در می آید.

 

مزایای طلای تراش

نکته ای که باید به آن اشاره کرد، این است که معمولاً جواهراتی که گوهر دارند، هنگام خرید همراه با وزن خود نگین فروخته می شوند، اما اگر بخواهید آن را در آینده بفروشید، طلا فروشی ها وزن خود نگین را حساب نخواهند کرد و تنها برای طلای آن پول می دهند. این امر باعث ضرر خواهد شد و برای همین خرید و فروش زیور آلات نگین دار معمولاً دارای شرایط خاصی است. لازم به ذکر است که طلای تراش این مشکل را ندارد و نیازی نیست که هنگام فروختن آن نگران ارزان تر شدن قیمت فروش باشید؛ زیرا بخش نگینی خود از جنس طلا است و در محاسبه قیمت باید در نظر گرفته شود.

یکی دیگر از مهم ترین مزایای طلای تراش، این است که بسیار محکم است و نیازی نیست که نگران شکسته شدن نگین آن باشید؛ زیرا فلز طلایی که برای طلای تراش مورد استفاده قرار می گیرد بسیار مقاوم و محکم است. به طور کلی، نگینی که روی این زیور آلات توسط خود طلای تشکیل دهنده جواهر تراشیده می شود، به کل آن متصل است و از مقاومت بالایی برخوردار است. این یعنی نیازی نیست که نگران گم شدن نگین، افتادن آن از روی پایه نگهدارنده و یا شکستن آن باشید. به طور کلی، طلای تراش بسیار مقاوم است و در عین زیبایی، مقاومت بسیار بیشتری نسبت به زیور آلات نگین دار دارد.

 

معایب طلای تراش

با وجود مزایایی که برای طلای تراش ذکر شد، این نوع از زیور آلات طلا ممکن است که دارای معایبی نیز باشند. به عنوان مثال، طلای تراش به صورت فابریک یافت نمی شود و شما باید قطعه جواهر خود را به دست یک طلاساز خبره و چیره دست بسپارید تا ایده های شما را به بهترین شکل عملی کند. این بخش از ساخت طلای تراش، خود یکی از معایب طلای تراش به حساب می آید؛ زیرا در چنین حالتی شما باید هزینه تراشکاری طلا را پرداخت کنید. در برخی از مواقع نیز ممکن است که فرایند تراشکاری بسیار طولانی شود و باید مدت زمان زیادی را برای آماده شدن جواهر خودتان صبر کنید.

طلای تراش چیست؟

طلای تراش چیست؟

سخن پایانی

امروزه استفاده از طلای تراش به فراوانی مشاهده می شود؛ زیرا دارای ویژگی هایی است که باعث می شود نسبت به جواهرات نگین دار گزینه بهتر و مقرون به صرفه تری باشد. با وجود هزینه و زمانی که باید برای تهیه آن گذاشته شود، استفاده از طلای تراش توصیه می شود؛ زیرا نگرانی هایی که در معمولاً در مورد زیور آلات نگین دار وجود دارد، در طلای تراش وجود نخواهد داشت و شما می توانید با خیال راحت از آن در محیط بیرون یا مجالس استفاده کنید. تنوع طلای تراش نیز بسیار بالا است و ایده های شما در ساخت آن تأثیر بسزایی دارد. اگر ایده های زیبایی برای ساخت جواهرات دارید، می توانید طلای تراش سفارش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *