مقالات

تمام جزییاتی که باید درباره طلای آب شده بدانید

تمام جزییاتی که باید درباره طلای آب شده بدانید

خرید و فروش طلا، سکه و جواهرات یکی از راه های رایج سرمایه گذاری است که اگر به شکلی هوشمندانه و تخصصی انجام شود؛ با سودآوری بالایی همراه است. اگر نگاهی به اخبار مرتبط با طلا بیندازید؛ خواهید دید که امروزه اغلب سرمایه گذاران به دنبال خرید طلای آب شده در بازار هستند. بسیاری از کسانی که به دنبال حفظ ارزش پول خود هستند؛ مایل هستند تا پول خود را به طلای آب شده تبدیل کنند.

متأسفانه رایج شدن خرید طلای آب شده توسط عموم افرادی که با آگاهی کمی در این زمینه همراه هستند؛ باعث شده است تا با ضررهای هنگفتی مواجه شوند. لذا بر آن شدیم تا در این مطلب به بررسی تمام جزییاتی که باید در مورد طلای آب شده بدانید؛ بپردازیم. چنانچه قصد خرید یا فروش طلای آب شده دارید؛ تا انتهای این محتوا همراه گارنت باشید.

 

منظور از طلای آب شده چیست؟

از طلای آب شده در زبان لاتین به نام metal gold یاد می شود. طلاهای آب شده در کارگاه های طلاسازی به واسطه ذوب شدن طلای قدیمی، شکسته و دست دوم نیز بدست می آیند. در کارگاه طلاسازی با آب کردن طلاهای دست دوم و شکسته؛ چرخه تولیدات طلا و جواهرات را به حرکت در می آورند. برای آب کردن طلا در این کارگاه ها از نوعی کوره ریخته گری مخصوص طلا استفاده می کنند. در کارخانجات طلاسازی بلافاصله بعد از آب کردن طلا، آن را برای شکل دهی درون قالب هایی به شکل مفتول می ریزند. طلای آب شده به صورت شمش قالب دهی نمی شود؛ چراکه نگهداری آن برای عموم و حتی طلاسازها دشوار است؛ اما طلای آب شده ای که ساختاری مشابه مفتول را دارد؛ به راحتی قابل نگهداری و استفاده است.

تمام جزییاتی که باید درباره طلای آب شده بدانید

تمام جزییاتی که باید درباره طلای آب شده بدانید

تفاوت طلای آب شده با طلای خام و شمش طلا

بسیاری از افراد بر این تصور هستند که طلای آب شده همان طلای خام است؛ این تصور کاملاً اشتباه است؛ چراکه تهیه طلای خام برای طلا فروشان و طلا سازان بسیار دشوار است. در واقع طلای خام، به طلایی گفته می شود که توسط کارگران از معادن کشور استخراج می شود؛ اما در بسیاری از بازارهای فروش طلا از طلای آب شده به عنوان طلای خام یاد می شود.

مطابق توضیحاتی که در پاراگراف بالا ذکر شده است؛ طلاهای آب شده از مصنوعات طلای شکسته یا دست دوم تهیه شده اند و اغلب دارای عیار 18 هستند و در هنگام ساخت با فلزات دیگر ترکیب می شوند؛ اما طلای خام در کارخانجات مختلف به شمش های 24 عیار تبدیل می شوند و در دسترس طلا سازان قرار می گیرند. طلای آب شده نیز با شمش های طلا تفاوت های بسیاری دارد.

اولین تفاوت طلای آب شده با شمش طلا، در عیار آن است‌. عیار شمش در بازار 24 و عیار طلای آب شده 18 است. علاوه بر عیار، اندازه این دو نوع طلا کاملاً متفاوت است. شمش ها در اندازه و شکل خاصی تولید می شوند و از اعتبار بالایی برخوردار هستند؛ این در حالی است که طلای آب شده شکل استانداردی ندارد و اغلب به صورت مفتول شکل داده می شود.

 

تشخیص عیار طلای آب شده چگونه است؟

درصد بالایی از طلاهای موجود در بازار دارای عیار 18 هستند؛ البته ممکن است در میان آن ها طلاهایی با عیار 21، 24 و حتی 17 وجود داشته باشد. عیار طلا در رنگ مصنوعات طلا بسیار تأثیرگذار است؛ به طوری که طلاهایی با عیار بیشتر، زرد تر هستند و رنگی مایل به قرمز دارند. طلاهای آب شده نیز اغلب دارای عیار 18 هستند. چنانچه در کارخانجات طلا بخواهند عیار طلا را کم یا زیاد کنند؛ فلزات دیگری به آن اضافه می کنند.

برای اینکه بخواهید در بازار خرید و فروش طلای آب شده به صورت حرفه ای فعالیت کنید، بهتر است با نحوه نوشتن یا خواندن عیار و وزن این نوع طلا آشنا شوید. چنانچه قصد دارید تا از وزن و عیار دقیق طلای آب شده موردنظر مطلع شوید؛ ابتدا باید خطی را به صورت افقی رسم کنید. بعد از رسم خط، وزن دقیق طلا را با کمک ترازو بدست آورید و بالای خط درج کنید.

متأسفانه امکان تعیین عیار طلای آب شده توسط افراد عادی وجود ندارد و بهتر است برای تعیین عیار به ری گیری مراجعه شود. در ری گیری اندازه دقیق عیار مشخص می شود و شما می توانید از طریق تماس با این مرکز، از اندازه و عیار طلا مطلع شوید.

 

آیا طلای آب شده برای سرمایه گذاری و خرید مناسب است؟

ممکن است با خواندن مطالب بالا این سؤال برای شما کاربران عزیز ایجاد شود که آیا خرید طلای آب شده برای سرمایه گذاری و حفظ ارزش پول مناسب است؟ نظرات متفاوتی در رابطه با خرید طلای آب شده برای سرمایه گذاری وجود دارد. بسیاری از افراد بر این عقیده هستند که طلای آب شده از اعتبار بالایی برخوردار نیست؛ چراکه برخی از طلا فروشان این نوع طلا را با عیارهای پایین تر اما به قیمت طلای 18 عیار به فروش می رسانند. البته اگر این نوع طلا از مراکز معتبری خریداری شود؛ احتمال ضرر و زیان در آن کمتر است. برخی نیز بر این عقیده هستند که طلاهای آب شده به دلیل نداشتن کارمزد و مالیات با سود بیشتری نسبت به سایر مصنوعات طلا مانند طلای دست دوم، سکه، شمش و…همراه هستند.

تمام جزییاتی که باید درباره طلای آب شده بدانید

تمام جزییاتی که باید درباره طلای آب شده بدانید

سخن آخر

در محتوای فوق به بررسی کامل طلای آب شده پرداختیم. دانستیم طلای آب شده با طلاهای خام و شمش متفاوت هستند و معمولاً با عیار 18 به فروش می رسد. طلاهای آب شده برخلاف سایر مصنوعات طلا مالیات و کارمزد ندارند و می توانند با سودآوری قابل توجهی همراه باشند. لازم به ذکر است که خرید این نوع طلا ممکن است به دلیل کلاهبرداری های متعدد با ضرر های چشمگیری همراه باشد؛ بنابراین پیشنهاد می شود برای خرید این نوع طلا به مراکز معتبر فروش طلا مراجعه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *