مقالات

آشنایی با ساخت طلا و جواهر

آشنایی با ساخت طلا و جواهر

ساخت طلا و جواهر یک هنر دیرینه است که امروز تقریباً به کمک تکنولوژی های جدید، کمی شکل و فرم آن عوض شده است. اما هنوز هم مانند گذشته؛ این کار بسیار سخت و نیازمند تجربه و مهارت کافی است.
در این مقاله از گالری طلا و جواهری گارنت می خواهیم در مورد مراحل ساخت طلا و جواهر با شما صحبت کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

 

اولین مرحله در ساخت طلا و جواهر ایده پردازی است

ایده پردازی تعاریف مختلفی دارد اما در حالت کلی می توان گفت ایده‌پردازی به معنای فرایند ایجاد و توسعه مفاهیم انتزاعی، حقیقی یا بصری جدید و متفاوت است. به عبارت ساده‌تر، ایده‌پردازی فرایندی است که نیاز به یافتن راه‌حل‌های جدید برای مشکلات عملی در همه زمینه‌های زندگی و کاری را رفع می‌کند.

در ساخت طلا و جواهر مهم ترین مرحله هم ایده پردازی است. طراح باید در کنار تجربه از ذوق هنری هم برخوردار باشد تا بتواند در ذهن خود طلا و جواهری زیبا را خلق و طراحی کند. یک طراح طلا و جواهر از روش های مختلفی برای ایده پردازی استفاده می‌کند، که در رایج ترین روش طراحی و ایده پردازی، طراح به سراغ یک موضوع مشخص به عنوان منبع الهام می‌رود. منابع مختلفی می تواند مورد توجه طراحان طلا و جواهر باشد. به عنوان مثال طبیعت یک منبع الهام بسیار مهم است. از حیوانات موجود در آن گرفته تا گیاهان خاص و زیبا.

همان طور که می دانید حیوانات منبع الهام بسیاری از طراحان طلا و جواهر معروف دنیاست. نماد بسیاری از برندهای طلا و جواهر مطرح دنیا یک حیوان است. به عنوان مثال برند کارتیه است.

 

دومین مرحله در ساخت طلا و جواهر طراحی است

این مرحله به اندازه ایده پردازی مهم است. اکنون طراح باید ایده خود را طراحی کند. در حال حاضر سه روش طراحی با ترسیم دستی، طراحی با ساخت ماکت یا طراحی با نرم افزار وجود دارد. سال ها قبل روش رایج، طراحی دستی برای ساخت طلا و جواهر بود. اما امروزه جدیدترین و رایج ترین روش بخاطر سرعت، دقت و انعطاف بسیار بالا در کار.طراحی با نرم افزار است.

البته در چند سال اخیر در کنار نرم افزارهای سه بعدی، طراحی های دیجیتال در میان طراحان بسیار محبوب شده است، مخصوصاً با وجود متاورس میل به یادگیری این دست از طراحی ها نسبت به گذشته افزایش چشم گیری پیدا کرده است، طراحی های دیجیتال که به کمک کامپیوتر، تبلت، تلفن هوشمند و یا قلم های نوری انجام می‌شود به طراحان این امکان را می‌دهد که به راحتی طراحی های دو بعدی خود را به صورت دیجیتال انجام دهند، مزیت این کار نسبت به طراحی با کاغذ در این است که طراح می‌توانند طرح هایی با کیفیت تصویرسازی بالاتر، خروجی کار زیباتر و با یکبار هزینه دیگر نیازی به تهیه ابزار و وسایل گران قیمت طراحی نیست و طراح در هر زمان نمونه کار های خود را به همراه دارد. گرچه یادگیری و مسلط شدن به طراحی دو بعدی دیجیتال طلا و جواهر ممکن است سخت و پیچیده باشد اما لذت بخش است و یک نتیجه نهایی با کیفیت را به شما ارائه می‌کند‌.

آشنایی با ساخت طلا و جواهر

آشنایی با ساخت طلا و جواهر

سومین مرحله در ساخت طلا و جواهر ساخت طلا است

یکی از مراحل بسیار زمان برای ساخت طلا و جواهر، قالب سازی است. امروزه قالب سازی به کمک پرینتر های سه بعدی انجام می‌گیرد، و کیفیت قالب ساخته شده با موم و رزینی که به عنوان‌ مواد اولیه به پرینتر داده می شود ارتباط مستقیم دارد.
یکی از مزیت های بسیار مهم قالب سازی با پرینتر سه بعدی برای ساخت طلا و جواهر این است که امکان ساخت قالب برای طلاهای کم وزن و سبک را هم فراهم می کند. از دیگر ویژگی های پرینتر سه بعدی، کم کردن زمان ساخت قالب است. همچنین در صورتی که از پرینتر سه بعدی برای ساخت قالب جواهرات استفاده نمایید، هزینه های تولید شما کاهش قابل ملاحظه خواهد داشت.

 

چهارمین مرحله در ساخت طلا و جواهر ریخته گری است

در مرحله ریخته گری طلا، ریخته گر به ذوب طلا می‌پردازد بدین گونه که طلا با عیار و رنگ مورد نظر را در کوره با دمای معین و مشخص ذوب می‌کند سپس دمای کوره را به حد مورد نیاز برای ریخته گری می‌رساند، پس از آن طلای مذاب را از کوره خارج کرده و درون قالب ریخته تا شکل مورد نظر را به خود بگیرد.
این مرحله نیاز به مهارت بسیار زیادی دارد و افرادی که به تازگی وارد این حوزه شده اند بهتر است که در ابتدا در کنار یک استادکار این مراحل را انجام دهند. زیرا هرگونه اشکال در این مرحله می تواند در نتیجه خروجی تأثیر عکس داشته باشد.

 

پنجمین مرحله در ساخت طلا و جواهر سوهان کشی است

سوهان کشی با توجه به طرح طلا و جواهر می تواند ساده یا پیچیده باشد. در صورتی که طرح دارای جزییات زیادی باشد، سوهان کشی زمان و انرژی زیادی را از طلا ساز خواهد گرفت. با توجه به اینکه طلا یک فلز بسیار گران قیمت است؛ سوهان کشی آن باید بسیار با دقت و اصولی انجام شود.

آشنایی با ساخت طلا و جواهر

آشنایی با ساخت طلا و جواهر

ششمین مرحله در ساخت طلا و جواهر مخراج کاری است

یکی دیگر از مراحل بسیار مهم در ساخت طلا و جواهر، مخراج کاری است. در این مرحله سنگ های قیمتی بر روی یک قطعه زیور و طلا قرار می گیرند. در مراحل ساخت طلا این مرحله تنها مرحله‌ای است که انجام شدنش تنها و تنها نیاز به نیروی انسانی ماهر دارد و هیچ ماشینی نمی تواند جای آن را بگیرد. همین موضوع اهمیت این مرحله را نشان می دهد. استادکاری که این کار را انجام می دهد به او مخراجکار می‌گویند، مخراجکار ها معمولاً افراد بسیار ماهر و با دقتی هستند که با ظرافت کار خود را انجام می‌دهند.

 

هفتمین مرحله در ساخت طلا و جواهر پرداخت نهایی است

در مراحل قبلی، ممکن است در اثر برخورد ابزار مخراج کاری روی سطح طلا خط و خش بیافتد، بنابراین در این مرحله قطعه طلا باید پولیش شود. فرد پولیش کار باید بسیار محتاط و حرفه‌ای عمل کند تا به قطعه زیور و مراحل قبلی انجام شده آسیبی وارد نکند همچنین از آنجایی که طلا به آسانی ممکن است خراشیده شود، بسیاری نگران خراب شدن زیور در این مرحله هستند پس پولیشکار باید این عمل را با دقت و ظرافت انجام دهد.

 

هشتمین مرحله در ساخت طلا و جواهر شستشو است

در مرحله شستشو که پیش از آبکاری بایستی انجام شود قطعه طلا باید به گونه‌ای شسته و تمیز شود که هر نوع آلودگی مانند: ذرات گچ باقی مانده از مرحله ریخته گری، چربی، براده های مرحله پولیش و آلودگی های کارگاهی و گرد و خاک کاملاً از قطعه طلا پاک شوند.

 

نهمین مرحله در ساخت طلا و جواهر شستشو است

برای اینکه یک زیور در مرحله نهایی براق و صیقلی باشد و جلوه زیبایی داشته باشد سطح روی آن را با یک لایه طلای معمولاً ۲۴ عیار و به رنگ زرد می پوشانند که به این عمل آبکاری می گویند. در واقع آبکاری طلا روکشی از ترکیب طلا با سایر فلزات دیگر است که با روش الکترولیز سطح زیور آلات را می‌پوشاند.

 

ساخت طلا و جواهر یک هنر است

شاید هنگامی که پشت ویترین یک طلا فروشی می ایستید و به طلاها نگاه می کنید هرگز به این فکر نکنید که این طلا چه مسیر طولانی را پیموده است تا در ویترین جای خود را بگیرد. در واقعیت ساخت طلا و جواهر یک هنر است و نیاز به صبر و حوصله زیادی دارد.
از این به بعد هنگام خرید طلا به این موضوع دقت کنید و سعی کنید به طلایی که می خرید بیشتر توجه کنید و از این هنر لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *